Podsumowanie roku 2011 – Internet, Technologie Internetowe i mobilne

Niedługo Sylwester, tak więc korzystając z chwili wolnego czasu, piszę swoje przemyślenia odnośnie roku 2011, skupiając się ściśle na zagadnieniach Internetu, technologii internetowych oraz mobilnych.

Rok 2011 był bardzo ciekawym rokiem, w którym możemy wyodrębnić kilka trendów i rozwiązań, które niewątpliwie wpłynęły na nasze codzienne życie. Należą do nich większa ekspansja sieci i tym samym przyspieszenie szybkości działania Internetu, co z pewnością przyczyniło się do popularyzacji nowych technologie internetowych oraz mobilnych.

Dzięki nowym technologiom powstało wiele znaczących aplikacji internetowych jak i otworzyły one drogę do zupełnie nowych typów biznesów działających w sieci. Postaram się pokrótce omówić najważniejsze z nich:

Rozwój aplikacji sieci społecznościowych

Rozkwit przeżył Facebook, szczególnie w Polsce. Pobił znacząco serwis nk.pl jak i nowo powstały serwis społecznościowy od Google (Google+), który prawdopodobnie nigdy nie dorówna popularnością Facebooka (słowa Erica Schmidta – szefa Google w wywiadzie na konferencji Le Web, którą opisałem w artykule „Przyszłość według Google„). Swoją drogą polecam zapoznać się z tym artykułem.

Zmiany w usługach Google

Sam Google zmienił swoje usługi w taki sposób, aby były kompatybilne z Google+. Dzięki temu dostaliśmy nowy wygląd i funkcjonalność wyszukiwarki, poczty Gmail, serwisu z filmami YouTube, analiz danych Analytics itp.

Większa popularność zakupów grupowych

Popularniejsze stały się zakupy grupowe, do których przekonała się większa ilość osób i mimo małych wpadek i oszustw za pośrednictwem systemów zakupów grupowych, ludzie coraz chętniej korzystają ze zniżek serwowanych przez te portale.

Augliment Reality (rzeczywistość rozszerzona)

Firmy przywiązują coraz większą wagę do zagadnienia Augliment Reality (rzeczywistość rozszerzona), dzięki której ludzie wyposażeni w smartfony oparte o Android lub IOS są w stanie np. zobaczyć historię sławnego budynku gdy przytrzymamy kamerę smartfona na tym obiekcie.

Najnowsze technologie internetowe

Developerzy aplikacji internetowych coraz chętniej korzystają z HTML5, arkuszy stylów CSS3 oraz frameworkami Ajax (m.in. jQuery), co owocuje bardzo ładnymi wizualnie stronami internetowymi, jakie do tej pory były możliwe do osiągnięcia tylko dzięki użyciu technologii Flash. Przyczyniło się do tego także rozwój przeglądarek internetowych (Firefox, Chrome, Opera), jak i Internet Explorer (w końcu Microsoft wziął się za temat IE6, który był zmorą dla wszystkich developerów aplikacji internetowych).

Adobe zrezygnował z rozwijania technologii Flash i Flex na rzecz HTML5. Sama technologia Flash była niejednokrotnie krytykowana, przeważnie za to, iż powoduje bardzo szybkie zużycie baterii w urządzeniu, na których aplikacje pisane w tej technologii są włączane.

Nowe projekty technologiczne

Powstało wiele ciekawych projektów zarówno technologicznych jak i internetowych (aplikacje typu StartUp – niestety wiele z tych aplikacji poniosło porażkę), o których na bieżąco informujemy w dziale „Wiadomości ze świata IT„. Ten rok był owocny w ciekawostki ze świata IT, codziennie znajdywaliśmy wiele wartych uwagi newsów związanych tematycznie z technologiami internetowymi i mobilnymi.

Rozwój sektora e-commerce

Sprzedaż internetowa z roku na rok wzrasta. Coraz więcej ludzi robi zakupy w Internecie poprzez sklepy internetowe lub systemy aukcyjne (takie jak Allegro, eBay itp.). Z naszych badań wynika, że sprzedaż produktów w tym roku wzrosła o kilka procent w stosunku do roku poprzedniego. Możemy także zauważyć wzrost konkurencyjności sklepów internetowych, gdyż dość łatwo jest postawić swój własny sklep internetowy oparty o darmowe systemy, czy to świadczone przez firmy hostingowe (np. home.pl), czy też używając open-source’owych rozwiązań (polecam Magento – oparty o Zend Framework darmowy silnik sklepów internetowych). Kolejny rok wygląda obiecująco dla sektora e-commerce.

Podsumowanie roku 2011

Dla mnie rok 2011 był przede wszystkim rokiem intensywnej nauki. Po zmianie koncepcji naszego biznesu i ukierunkowanie go na inne tory nauczyłem się wiele rzeczy w zakresie marketingu sieciowego, urządzeń i systemów mobilnych, oraz miałem okazję wdrożyć kilka znaczących aplikacji internetowych w sektorze MŚP. Dzięki temu byłem w stanie posiąść wiedzę nie tylko związaną z samym oprogramowaniem, ale także w zakresie pracy zespołu przy projektach,  metodyk Agile, zarządzania metodą PMI, jak również mogłem wykorzystać najnowsze technologie w codziennej pracy.

Co nas czeka w 2012 roku?

Myślę, że zobaczymy przede wszystkim wzrost korzystania z aplikacji internetowych przez użytkowników urządzeń mobilnych, w tym także użytkowników iPadów. Powstanie więcej aplikacji opartych na tzw. Augliment Reality (rzeczywistość rozszerzona), co pokazała już do tej pory między innymi firma Nivea (przy współpracy z gwiazdą muzyki Rihanną).

Powstanie więcej aplikacji społecznych. Nawet świętej pamięci Steve Jobs – były prezes firmy Apple powiedział, że bardzo podoba mu się kierunek, w jakim rozwija się Facebook. Stwierdził, że jest to wzór dla nowych aplikacji, które niewątpliwie powstaną niedługo i zrewolucjonizują świat, stając się kolejnym wielkim graczem na arenie firm technologicznych takich jak Google, Facebook, Microsoft itp.

A jak według Was będzie wyglądać przyszłość? Czy sądzicie, że może rozwinąć się ona w innym kierunku, niż opisałem powyżej?

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook