Facebook „narkotykiem” współczesnych czasów?

FB stał się serwisem, który zmienił cały świat – to fakt niezaprzeczalny. W obecnych czasach coraz więcej ludzi uzależnia się od tego portalu. Na uczelni w Bergen norwescy naukowcy opracowali zestaw sześciu pytań, dzięki którym ustalisz, czy jesteś facebookofilem. Pytania te przedstawiam w dalszej części wpisu.

World is obsessed by Facebook


Na początku krótkie info na temat testu. Na każde pytana odpowiadamy w skali od 1 do 5, przy czym: 1 oznacza bardzo rzadko, 2 – rzadko, 3 – czasem, 4 – często, 5 – bardzo często. Po odpowiedzeniu sobie na poniższe pytania sumujemy punkty i odczytujemy wynik.

 1. Poświęcasz wiele czasu na myślenie o Facebooku lub planowanie, co umieścisz na portalu.
 2. Odczuwasz potrzebę, by zaglądać na Facebooka coraz częściej i dłużej.
 3. Korzystasz z Facebooka, aby zapomnieć o problemach w życiu osobistym.
 4. Próbowałeś świadomie ograniczyć czas spędzany na Facebooku, ale bez powodzenia.
 5. Jeśli nie masz możliwości sprawdzić, co dzieje się na Facebooku, stajesz się niespokojny i poddenerwowany.
 6. Korzystasz z Facebooka tak często i długo, że ma to negatywny wpływ na twoją pracę lub edukację.

Jeśli suma uzyskanych punktów przekroczy 24 – można mówić o uzależnieniu.

Wnioski z badania

W badaniu źródłowym wzięło udział 423 studentów, w tym 227 kobiet i 196 mężczyzn. Oprócz ankiety dotyczącej Facebooka, uczestnicy wypełniali też testy osobowościowe.

Z badań przeprowadzonych w Bergen wynika, że uzależnienie częściej występuje u młodszych użytkowników. Wysunięto również takie wniosku, że jednostki nacechowane niepokojem oraz niepewnością w towarzystwie spędzają na Facebooku więcej czasu niż osoby pewne siebie. Być może ci, których bezpośrednie kontakty z ludźmi stresują, wolą porozumiewać się przez media społeczne zamiast spotykać z innymi twarzą w twarz. Częsta aktywność na portalu może mieć także podłoże „narcystyczne”.

Niestety, portale społecznościowe mocno uzależniają ludzi, co w przyszłości (szczególnie, jeśli chodzi o młodzież i dzieci) może prowadzić do drastycznych skutków. Bardzo prawdopodobna jest eskalacja problemów mikro i makroekonomicznych, np. masowy spadek produktywności pracy, zmiany środowiskowe i – nawet – poszerzanie się niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych (otyłość, choroby wewnątrznarządowe itp).

Masowe użytkowanie portali społecznościowych nie jest absolutnie złym zjawiskiem… tylko coraz silniejszy staje się tzw. syndrom gry WoW (World of Warcraft): ludzie zapominają o świecie realnym, własnym życiu, jedzeniu, rodzinie, społeczeństwie i otoczeniu, skupiając uwagę na drugorzędnych sprawach. Mimo wielu pozytywnych aspektów, Facebook coraz bardziej ogłupia młodzież, stając się bardziej elementem rozrywkowym (pogawędki, gry, aplikacje), niż informacyjnym. Za kilka lat społeczeństwo może być tak uzależnione od portali społecznościowych, że brak dostępu do internetu może powodować traumę podobną do „głodu” jak przy „zwale narkotykowej”. Czy jako społeczeństwo jesteśmy na to gotowi? Pamiętajmy, że świat należy do młodych…

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook