27
Eseje o efektywności programistów – recenzja książki
Brak komentarzy · Autor: Marcin Nowakowski, kat.: Książki
Eseje o efektywności programistów
Krótko o autorach:
Autorzy tej publikacji zajmują się konsultingiem i doradztwem w zakresie oprogramowania i systemów biznesowych. Sami są programistami, a ich droga przebiegała od projektowania aplikacji biznesowych, byciu liderami projektów, aż po konsulting, doradztwo i doskonalenie programistów i zespołów programistycznych.
O czym jest ta książka:
Książka ta opisuje metody i sposoby pracy programistów, błędy i dobre decyzje, jakie im towarzyszą w codziennej pracy, a także rady i sposoby optymalizacji pracy, aby stać się jeszcze efektywniejszym i popełniać mniej błędów.
Jest także zbiorem informacji na temat drogi rozwojowej każdego programisty oraz ukierunkowaniu w stronę metodyki Agile, wraz z nastawieniem członków zespołu programistycznego na pracę skierowaną na użytkownika ostatecznego (user-centered design).
Książka przede wszystkim uświadamia programistom, jak ważne w procesie projektowania aplikacji jest odpowiednie jej rozplanowanie. Informuje nas, jak ustalać terminy oddania części aplikacji, w jaki sposób dobierać odpowiednie metody i jak najskuteczniej raportować postęp tworzenia aplikacji.
Przede wszystkim książka nie jest przedstawieniem, jak w sposób techniczny przy pomocy programowania można rozwiązać problem. Jest natomiast zbiorem bardzo dobrych praktyk i informacji o zwiększeniu swojej efektywności.
Czy warto ją przeczytać?
Jeżeli jesteś programistą lub liderem zespołu programistycznego, z pewnością jest to pozycja obowiązkowa. Sam osobiście dostałem ją od szefa, który mi ją gorąco polecał. A że lubię czytać książki i mam zawsze na nie czas jadąc autobusem z pracy do domu, więc z radością ją przyjąłem ją i przeczytałem.
Osobiście mogę polecić książkę wszystkim, którzy są zaangażowany w większe projekty informatyczne lub mieli jakiekolwiek problemy z wyrabianiem się w terminach z oddaniem aplikacji (przekraczali tzw. „dead line”).
Dla mnie najważniejszymi przesłaniami książki, pomijając już różne sposoby optymalizacji czasu pracy, jakich można dowiedzieć się z publikacji poświęconych tylko temu zagadnieniu, jest pokazanie drogi rozwoju i nauki zagadnień Agile, Test Driven Development (TDD), Refaktoryzacji i Wzorców projektowych. Są to umiejętności, które co prawda można rozwijać latami, a często nie osiągnie się kresu wiedzy w tym temacie. Pojęcia są bardzo szerokie, tak więc zachęcam wszystkich chętnych do zaznajomienia się z tymi tematami, bo właśnie one, zaraz po nauce danego języka programowania, są obowiązkowymi rzeczami do nauki.
Książka stawia także na standaryzację kodu – bardzo ważne zagadnienie w przedsiębiorstwie, oraz na projektowaniu ukierunkowanemu na klienta (user-centered design), które według mnie jest idealnym połączeniem cech potrzebnych do stworzenia przyjemnej, zarówno dla programistów jak i klientów, aplikacji.
Zawiera także kodeks postępowania programistów (zabrania pisania nieprzemyślanego kodu, tworzenia błędów specjalnie po to, by zniwelować je w następnej wersji oprogramowania itp.).
Bardzo podobał mi się rozdział poświęcony spotkaniami z klientami, gdzie został przedstawiony z dwóch stron (od strony klienta i programisty) obraz rozumienia tego samego problemu i stworzenia aplikacji. Okazało się, że po spotkaniu wizje klienta i programisty były zupełnie różne – i tak jest w rzeczywistości.
Przeczytajcie sami tą książkę – gorąco polecam, ale tylko pod warunkiem, że jesteś związany w jakimś stopniu z pracą z grupą programistów IT (lub sam jesteś jednym z tej grupy). W innym wypadku nie widzę sensu na przeczytanie tej książki. Jest ona skierowana do określonej grupy odbiorców, jednak czyta się ją nadzwyczaj dobrze.
Wstawek związanych z kodowaniem nie jest dużo, a przykłady napisane są w języku Java, tak więc dla programisty nie będzie problemu z jej rozumieniem.
Ocena
4 (na 6). Daję taką ocenę, gdyż im dłużej czytałem tą książkę, tym stawała się ona coraz mniej wesoła i przestawała mieć swojego typu „luzu”, jak na początku książki. Jest to, tak jak napisałem, książka skierowana do określonej grupy odbiorców (programiści lub osoby, które mają styczność z działem IT przy wykonywanym projekcie w przedsiębiorstwie), w związku z tym nie mogę polecić jej każdemu.
Jeżeli należysz do wyżej wymienionej przeze mnie grupy, koniecznie przeczytaj tą książkę. Będziesz miał inne podejście do wielu tematów związanych z projektami programistycznymi.
Zapraszam do dodawania swoich opinii i komentarzy.
Podobne wpisy:
efektywność · it · księżki · programowanie · refaktoryzacja · tdd · test driven development