Jak oszczędzać w trudnych czasach? 10 skutecznych metod

Wszystko drożeje. Pensje nie rosną zbyt szybko. Nasz poziom życia pogarsza się. Inflacja zabiera nam oszczędności z odsetek, a rząd wyciąga rękę po dodatkowe pieniądze (wzrost składek na ZUS, wyższa akcyza, wpisanie w budżet dochodów z mandatów).
Prowadząc biznes często miewamy „trudne” miesiące, a rachunki trzeba płacić. Jak w obecnej sytuacji wyjść na prostą i zaoszczędzić pieniądze na trudniejsze czasy? Poniżej opiszę kilka metod, które pomogą każdemu z nas w oszczędzaniu. Tym razem skupię się na planowaniu budżetu domowego. Jest to dobry start do rozpoczęcia drogi do finansowej wolności.


Pieniędzy nigdy za wiele – jak mawia porzekadło. Musimy się także przygotować na nieplanowane wydatki w przyszłości. Stosowanie się do poniższych metod z pewnością pozwoli każdemu zaoszczędzić pieniądze, które można zainwestować i w ten sposób zrobić pewny krok do ucieczki z wyścigu szczurów.
1. Przeczytaj kilka informacji na temat finansów osobistych. Warto oszczędzać. Jak mawiał Brian Tracy – każdy człowiek ma dobre i ciężkie miesiące. W tych dobrych musimy generowaną nadwyżkę pieniężną przechować na trudne czasy. Można to porównać do pracy na roli – najpierw trzeba coś zasiać, aby zebrać plony, dzięki którym możemy przetrwać zimę. Musimy myśleć w tych samych kategoriach. Niestety wszystko drożeje, więc w czasach prosperity musimy myśleć o jak największych oszczędnościach. Teraz są trudne czasy, ale sytuacja gospodarcza zaczyna się klarować.
2. Bądź świadomy swojej sytuacji finansowej. Nie oszukuj siebie i bliskich. Doskonale wiesz, jakie są Twoje miesięczne koszty stałe(prąd, gaz, mieszkanie, media itp). Nie udawaj, że jakoś to będzie – rachunki trzeba płacić. Na początku miesiąca bez wahania zaplanuj termin i kwotę ich spłaty. Pieniądze przeznaczone na rachunki odłóż od razu na konto oszczędnościowe, niech kwota pracuje na Twoje odsetki.
3. Sporządź swój własny, domowy rachunek zysków i strat. Najlepiej jeśli stworzysz plik (np. w Excelu), w którym będziesz wpisywał wszystkie swoje miesięczne przychody i wydatki. Dodaj też pole, w którym przedstawisz swój miesięczny zysk/stratę. Takie rozwiązanie jest szalenie pomocne w planowaniu finansów. Ważne jest, aby wpisywać do pliku WSZYSTKIE wydatki (nie muszą być zapisane szczegółowo w stylu: szynka 20zł, chleb 10 itp. ale w postaci: jedzenie: 30zł). Możesz też wykorzystać aplikacje na smartphony – twój wybór. Musisz pamiętać tylko o staranności i systematyczności. Nic nie może Tobie umknąć. Zestawienie musi być jak najbardziej rzetelne. Zobaczysz w przyszłości, jak bardzo taki mały plik Tobie pomoże.
4. Staraj się nie brać kredytów, lub spłać swoje kredyty jak najszybciej. Zdaję sobie sprawę, że większość z nas ma jakiś kredyt (np. mieszkaniowy). Niestety jest to klucz do tzw. współczesnego niewolnictwa (musisz pracować, bo inaczej nie będziesz mógł spłacić swoich długów). Jeśli nie brałeś kredytu pamiętaj, że jest to rzecz dobra TYLKO jeśli inwestujesz w aktywa (mieszkanie pod wynajem, biznes itp.), W przeciwnym wypadku zrób wszystko aby spłacić długi jak najszybciej. Jeśli tego nie zrobisz będzie Tobie bardzo ciężko oszczędzać. Zanim weźmiesz kredyt albo pożyczkę, poproś znajomych (rodzinę) o pomoc. Niech oni będą twoimi kredytodawcami. Odsetki od takiej „dotacji” będą zdecydowane mniejsze niż banku, a spłatę długu możesz rozłożyć bardziej elastycznie.
5. Kupuj alternatywne, tańsze produkty. Pamiętaj, że na zdrowiu nigdy nie należy oszczędzać. Jeśli masz kupić leki, jedzenie lub ważne produkty dla dziecka, nie rezygnuj z nich. Możesz natomiast wykorzystać różne substytuty. Jeśli planujesz kupić nową elektronikę a widzisz, że nie masz pieniędzy odłóż pewną kwotę na koniec miesiąca i zaplanuj kupno na następne miesiące (zobacz poniższy punkt).
6. Planuj zakupy. Zanim wybierzesz się na wycieczkę po sklepach, zrób listę zakupów. Oszacuj, co na prawdę potrzebujesz. Każdy człowiek, kupując bez planu, zawsze zaopatrzy się w dodatkowe rzeczy, np. jeszcze jeden batonik, akcesoria do samochodu itp. To niby kilka zł więcej, ale w perspektywie miesiąca (i kilku wypadów do sklepu) są to już to znaczne koszty. Czy na prawdę potrzebujemy wszystkich produktów, jakie kupujemy? Oczywiście nie. Wybierajmy więc te najbardziej dla nas wartościowe.
7. Planuj przyszłe wydatki. Zapisz swoje przyszłe, krótkoterminowe (w danym roku) rozchody, np. oc samochodu, remont mieszkania, zakup pralki itp.). Przypisz do każdego wydatku miesiąc, w którym ma on nastąpić. Jako czysto teoretyczny przykład weźmy OC samochodu. Termin wykupu to np. 10 marca a cena 600zł. Jest styczeń, czyli zamiast martwić się na zapas odkładajmy przez te niecałe 3 miesiące określoną kwotę (np. dla łatwego rachunku po 200zł). Zaoszczędzone pieniądze co miesiąc odkładajmy na konto oszczędnościowe. 10 marca wykupimy OC bez problemów (relatywnie taniej niż wybulić od razu 600 zł i martwić się o przetrwanie do końca miesiąca), a zyskamy na tym odsetki w banku, czyli teoretycznie nasze OC będzie tańsze o kilka złotych. Ponieważ wiemy, że robimy remont mieszkania w grudniu, do banku wpłacamy nie 200, ale np. 250 zł. Mamy w ten sposób większe odsetki i mądrze zaplanowany finansowo cały rok.
8. Staraj się oszczędzać jak najwięcej pieniędzy w każdym miesiącu, nie zapominając o zasadzie 30% (w skrócie: przeznacz KAŻDE 30% zarobionych pieniędzy na oszczędności).
9. Optymalizuj koszty. Ofert na rynku jest bardzo dużo. Jeśli operator twojego telefonu ciągle naciąga Cię na dodatkowe koszty, zmień operatora albo zmień warunki umowy. Zerwanie umowy nie jest już takie trudne, a przeniesienie się do innej sieci pomoże zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Tak samo jest z innymi mediami – korzystaj z najlepszych ofert.
10. Wymień najbardziej prądożerne urządzenia na nowe, bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Jeśli masz jakieś dodatkowe fundusze, polecam jak najszybciej wymienić oświetlenie w domu na bardziej optymalne (najlepiej oświetlenie LED). Wymień też lodówkę i pralkę na nowszą. W ten sposób możesz w skali roku zaoszczędzić sporw pieniądze na rachunkach, a taki zabieg zwraca się dość szybko (przeważnie w rok / 2 lata).

Była to moja lista 10 zasad oszczędzania. Oczywiście jest to tylko kilka metod, które można zastosować. Spróbuj je wykorzystać i zobacz, czy pomogą Tobie tak samo, jak mnie 🙂 Powodzenia

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook