Redukcja długow – najskuteczniejsza metoda!

Każdy dług możemy spłacić! Nawet, jeśli jesteśmy zadłużeni po uszy jesteśmy w stanie wyjść z ciężkiej sytuacji, wykorzystując metody redukcji długów opisywanych w wielu książkach. Polecam ten artykuł każdemu, który ma jakiekolwiek długi, oraz wszystkim tym, którzy ich nie mają (jeśli znajdziemy się w trudnej finansowo sytuacji, będziemy wiedzieć, jak się zachować).

Metoda śnieżnej kuli - redukcja długów
Metoda śnieżnej kuli - redukcja długów

1. Strategia śnieżnej kuli.

Największe problemy finansowe spowodowane są brakiem finansowej edukacji i po prostu brakiem zdrowego rozsądku. Rozejrzyj się. Media bombardują nas reklamami kredytów, kart kredytowych, pożyczek i kosztownych zabawek (samochód, wakacje itp). Wychodząc na ulicę widzisz wszechobecne bannery z kredytami, pożyczkami, kontem..Dlatego wielu z nas jest teraz w trudnej sytuacji finansowej. Na szczęście z każdej sytuacji jest dobre rozwiązanie. Czasami wymaga to wielu wyrzeczeń, czasami jest bardzo proste i wymaga tylko zmiany decyzji. Bez względu na to, czy masz niewielkie długi, czy jesteś zadłużony po uszy, przeczytaj najlepsze strategie redukcji długu Jeśli wyrwiesz się z pętli zadłużenia wreszcie poczujesz się wolny.

Zaznaczę od razu, że ten artykuł nie dotyczy kredytu hipotecznego, (należy go traktować oddzielnie ze względu na podpisaną dość restrykcyjną umowę). Artykuł dotyczy wszelkiego rodzaju długów konsumenckich, pożyczek, kredytów np. samochodowych, zadłużenia w rachunku osobistym i kart kredytowych.

Długi są największym, najgroźniejszym, najbardziej brutalnym wrogiem na drodze do finansowej wolności. Przez długi nie jesteśmy w stanie myśleć racjonalnie i odkładać / inwestować pieniądze. Pozbawiają nas ciężko zarobionych pieniędzy, co często doprowadza do frustracji i może stać się przyczyną wielu chorób (stres). Długi powodują, że musimy co rano iść do prac, której nie lubimy, aby spłacać odsetki. Stajemy się w ten sposób współczesnymi niewolnikami, pracującymi dla wierzycieli. Długi doprowadzają, że życie może stać się piekłem.

Metodę redukcji długów, którą przedstawiam w tym poście, poznałem czytając książkę „Kwadrant przepływu pieniędzy” Roberta Kiosaki. Metodę tą również przedstawiał Dave Ramsey – autor bardzo popularnej audycji radiowej „The Dave Ramsey show”. Sam Dave wyprowadził z długów tysiące Amerykanów.

Jak pozbyć się długów?

Temat redukcji długów jest jednym z najbardziej wyszukiwanych tematów finansowych w Google. Oznacza to, że wiele osób ma z tym problem.

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do skutecznej redukcji długów jest zmiana złych decyzji finansowych na dobre – czyli zmiana nastawienia do pieniędzy. Jest to najszybsza i zarazem najtrudniejsza częśc całego procesu. To właśnie Twoje decyzje będą kluczowe i wpłyną na stan Twoich finansów. Musisz koniecznie zrezygnować z podejścia, że pożyczki i kredyty to nic groźnego. W przeciwnym wypadku będziesz dalej tkwić w długach, a Ty będziesz w nieskończoność spłacał odsetki.

Musimy koniecznie zmienić podejście „jakoś to będzie i kiedyś spłacę”. Należy działać szybko, zdecydowanie i rozważnie. Nie ma miejsca na żarty czy bycie na luzie. Wyruszasz na wojnę, w której jedyną drogą zwycięstwa jest pozbycie się długów! Do walki musisz wyzwolić wszelkie emocje. Musisz znienawidzić fakt że masz długi. Musisz chcieć to zmienić!

Koniec z dodatkowym długiem.

Przestań powiększać swój dług! Pierwsza rzeczą jaką musisz zrobić to powiedzieć sobie że od tej pory nie zaciągniesz żadnego dodatkowego długu. Żadnych nowych pożyczek, nawet od rodziny! Nie licz na żadną pomoc finansową. Dla ciebie teraz karty kredytowe i kredyty nie istnieją! Zacznij spłacać bieżące raty regularnie i powoli wychodź z trudnej sytuacji. Robert Kiyosaki w swoich książkach mówi jasno: „potnij swoje karty kredytowe”. Sugeruję zrobić to jak najszybciej! Nie licz na przychody z programów cashback lub zniżek. To nie jest teraz opcja dla Ciebie. Twoim celem finansowym jest wyjście z długów w jak najkrótszym czasie! Poza tym cięcie kart kredytowych jest przyjemne – spróbuj sam!

Skąd wziąć pieniądze?

Teraz przyszedł czas na spłatę długów.  Musisz teraz znaleźć i spłacać WIĘCEJ pieniędzy niż wynosi Twoja miesięczna rata. Jeśli Twój dług wynosi 1000$ miesięcznie, spłacaj więcej, np. 1100$. Twoim zadaniem jest jak najszybsza spłata długu.

Skąd wziąć dodatkowe pieniądze? Dobre pytanie. Czy korzystasz już z Balance Sheet? Jeśli nie, musisz użyć go do przejrzenia wszystkich wydatków i przychodów. Bez tego nie można ruszyć! Największą zaletą bilansu jest świadomość, jakie wydatki są niezbędne, a z czego można zrezygnować.

Masz 3 możliwości

 1. Zlokalizuj i wyeliminuj wszystkie niepotrzebne wydatki.
 2. Sprzedaj wszystko co jest Tobie niepotrzebne.
 3. Znajdź dodatkowe źródło przychodu

Niezbędne wydatki to wydatki na zdrowie, jedzenie, leki, mieszkanie, ubranie, transport. Reszta jest bardzziej zachciankami, które sami przed sobą usprawiedliwiamy. Musisz przejść w tryb „przetrwanie”, lub znaleźć dodatkową pracę. Nic się nie stanie jeśli nawet przez kilka miesięcy nie kupisz sobie nowego smartphone, appki albo ubrania. Zrezygnuj z jedzenia i picia na mieście. Kupuj mądrze dobre i tanie produkty. To wymaga radykalnych kroków i odważnych posunięć.

Jeżeli to nie wystarczy posuń się dalej. Zobacz, co w Twoim domu jest niepotrzebne. Czy możesz to sprzedać? Zrób listę wszystkich rzeczy, które są Ci niepotrzebne. Wykorzystaj aukcje internetowe i serwisy sprzedażowe. Przed wystawieniem przedmiotu zobacz opłaty i prowizje.

Jeżeli i tego będzie mało – to musisz zwiększ przychody. Czy Pracujesz 40 godzin w tygodniu? Pracuj dłużej. Nie mówię tu o pracy na etacie (chociaż jeśli jest to jedyna możliwość możesz to robić). Znajdź drugą pracę na pół etatu, poproś o nadgodziny, zgłoś się do dodatkowych projektów w Twojej firmie, zacznij szkolić personel,rozwoź pizzę wieczorami, zacznij jeździć na taksówce, wyprowadzaj psa sąsiadom, zaopiekuj się dzieckiem koleżanki z pracy, posprzątaj czyjeś mieszkanie, rób tłumaczenia tekstów po nocach i przede wszystkim TWÓRZ PRZYCHÓD PASYWNY. Działaj tak, jakbyś zbierał pieniądze na operację własnego dziecka. W końcu Twój cel finansowy to Twoje dziecko! Żadna praca nie hańbi gdy w grę wchodzą takie sytuacje. Przygotuj się na konkretne decyzje. Oczywiście będzie to koszem wolnego czasu, ale niestety masz trudną sytuację i MUSISZ to zrobić! Zaangażuj całą rodzinę do pomocy! Twoi bliscy MUSZĄ mieć takie same podejście do spłaty długów co Ty. Postępy w pozbywaniu się długów będą pozytywnie wpływały na wszystkich. Nie masz szans, jeśli rodzina nie będzie rozumiała sensu walki z długiem

Zarządzanie długiem.

Następnym krokiem jest PONOWNE przeczytanie wszystkich umów i zapisek do umów, które podpisaliśmy! Musimy dokładnie poznać nasz problem i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Który dług spłacimy w pierwszej kolejności?

Jeżeli masz dużo różnych długów, wytypuj ten, który chcesz spłacić najszybciej. Sporządź listę długów i określ ich priorytet. Na przykład najgorszy dług oznacz literą A, drugi literą B i tak dalej. Ja proponuję ustalać spłatę w takiej kolejności:

 • Zacznij od bieżących długów dla rzeczy niezbędnych do życia, czyli zaległe opłaty za prąd, wodę, gaz , ogrzewanie itp. Musisz normalnie żyć aby nie ześwirować.
 • Następnie zacznij spłacać kredyty i długi z największym oprocentowaniem (pożyczki, odsetki z kart kredytowych). Sprawdź w umowach czy banki nie pobierają opłaty za przedwczesną spłatę kredytu!
 • Następnie spłać mniejsze zobowiązania. Możesz zacząć od najmniejszego długu (szybka spłata będzie dla Ciebie motorem do dalszej pracy) i spłacać wszystko po kolei.

Dlaczego taka kolejność? Chodzi o to abyś widział realną, szybką zmianę! Każdy widoczny sukces będzie motywował Ciebie do dalszej, pracy. Nawet najmniejszy dług, skreślając z listy poczujesz się lepiej i będziesz miał więcej sił do dalszej walki.To cała idea spłaty długów.

Teraz ważna kwestia: musimy NADPŁACAĆ dług za dodatkowe pieniądze. Czyli wszystkie długi spłacamy tak jak dotychczas, a NADPŁACAMY jeden najważniejszy dług zgodnie z listą (pieniądze bierzmy z wszelkich nadwyżek jakie udało nam się osiągnąć), Zatem wszelkie nadwyżki rzucamy na pierwszy dług z listy, a pozostałe obsługujemy w „minimalny” wymagany sposób.

Wszystko wydaje się proste ale w rzeczywistości jest to dość czasochłonny proces. Musisz uzbroić się w cierpliwość i mieć chęci do walki. Ja nigdy nie byłem w sytuacji, w której miałem długi przekraczające możliwość spłaty. Udało mi się to tylko dlatego, że potrafiłem powiedzieć „Nie” i miałem solidną wiedzę finansową na temat działania banków, kredytów i kont. Niestety znam również „sztuczki” marketingowe, które skłoniły wiele ludzi do zakupu danego długu. Praktyki banków są nie do przyjęcia. Dla nich liczy się TYLKO zysk. Dlatego każdy bankowiec (sprzedawca) będzie proponował Tobie umowy najkorzystniejsze dla banku (jak miało to miejsce w Polsce z kredytami opłacanymi frankiem szwajcarskim). Na szczęście w życiu NIE MA problemów, których nie można rozwiązać.

Eliminacja długów.

Teraz rzecz najważniejsza – działanie. Dla przykładu, jeśli udało nam się dodać 500 zł miesięcznie do naszego miesięcznego budżetu, spłacamy tą kwotą pierwszy dług  Bardzo możliwe, że już w pierwszym miesiącu spłacimy go w całości. Pozbyliśmy się w ten sposób najbardziej obciążającego nas długu. Co więcej, w kolejnym miesiącu, jeśli uzyskamy kolejne 500zł do naszego budżetu, będziemy w stanie spłacić kolejny dług.

Ważna uwaga: jeśli pierwszy dług konszował nas 100zł miesięcznie, bierzemy te pieniądze + 500zł dodatkowych i spłacamy kolejny dług kwotą 600zł. Resztę długów spłacamy tak jak wcześniej.

Gdy pozbędziemy się drugiego długu, atakujemy kolejny kwotą 600zł + kwotą, którą opłacaliśmy drugi dług, np. 150zł. W ten sposób pozbyliśmy się dwóch długów i trzeci spłacamy kwotą minimalną + 750zł miesięcznie. Sprytne? Jest to najlepsza i najszybsza metoda redukcji długów. Postępujemy tak z kolejnymi długami aż do ich całkowitej spłaty.

Proste? Niestety nie. Teoria teorią, ale pamiętaj że każdej strategii będą towarzyszyły emocje. Psychologia gra tutaj istotną rolę. Na pewno pojawią się chwile zwątpienia, ogromne zmęczenie, kłótnie, zdenerwowanie. Reklamy będą kusiły cię bardziej niż dotychczas. Chęć powrotu do wcześniejszego życia będzie ogromna. TY JESTEŚ PANEM SWOJEGO LOSU I KSZTAŁTUJESZ GO. Pamiętaj ważne zdanie, że finanse są solidną dziedziną nauki. Zawsze czarne jest czarne a białe białe. Aby zredukować dług MUSISZ być konsekwentny. Metoda śnieżnej kuli na prawdę działa. Co więcej – jest to NAJLEPSZA i najczęściej stosowana metoda redukcji długów. Pomogła wielu ludziom – pomoże i Tobie. Po prostu MUSISZ się jej trzymać, nie zbaczać z drogi i iść prosto do celu.

Podsumowanie.

 • Zmień swoje nastawienie do długów. Dług jest najgorszym złem, z którym musisz walczyć szybko i skutecznie.
 • Koniec z zaciąganiem kolejnych kredytów
 • Musisz zarobić więcej pieniędzy niż dotychczas. W tym celu:

a) zrób budżet i usuń wszystkie możliwe wydatki,
b) sprzedaj wszystko, co jest Tobie niepotrzebne,
c) znajdź dodatkowe przychody.

 • Nie działaj sam. Jeśli masz rodzinę – musicie działać razem.
 • Przygotuj listę długów i ustal priorytet ich spłaty w odpowiedniej kolejności: (najgorszy dług jako A, drugi jako B i tak dalej).
 • Wykorzystaj efekt śnieżnej kuli, spłacając kolejne długi pieniędzmi z poprzednich długów.

Dziękuję Ci za czas poświęcony na lekturę tego wpisu. Mam nadzieję, że ta strategia Tobie pomoże. Jeżeli znasz kogoś, komu ta treść może się przydać, prześlij proszę linka, polub tę stronę lub udostępnij artykuł na Facebooku. Z góry serdecznie dziękuję!

Zapraszam Was gorąco do pytań i komentarzy. Postaram się odpowiedzieć na każde – nawet najtrudniejsze pytanie.

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook