5 stron z darmowymi zdjęciami

Podczas tworzenia treści dodanej (wpis na blogu, grafika użytkowa, projekty graficzne) z pewnością będziemy potrzebowali zdjęć, które pozwolą dogłębniej zilustrować pożądany przekaz. Jeśli nie tworzymy profesjonalnych projektów, a potrzebujemy tylko pewnego rodzaju grafiki, w sieci możemy znaleźć wiele stron z darmowymi zdjęciami / grafikami wektorowymi, które możemy bez problemów wykorzystać w naszych prezentacjach.

Uważajmy z grafiką znalezioną w Google, bo większość z wyszukanych w ten sposób zdjęć opatrzona jest prawami autorskimi (nie można ich wykorzystać bez zgody autora). Może to prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, więc nie warto ryzykować. Na szczęście istnieją serwisy, dzięki którym możemy znaleźć ciekawe, darmowe zdjęcia i wykorzystywać je w swoich pracach. Poniżej przedstawię 5 najbardziej popularnych serwisów tego typu:

1. Stock xchngsxc.hu

SXC.hu logo

Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych, darmowych banków zdjęć. Można tu znaleźć wiele dobrej jakości fotografii (czasami wystarczy je tylko lekko obrobić kolorystycznie). Aby pobierać zdjęcia należy się zarejestrować (konto jest darmowe). Przed download’em koniecznie przejrzyj warunki licencji danej fotografii (pole Availability). Przeważnie wykorzystuje się Standard Restrictions, czyli możliwość wykorzystania obrazów do: stron www, publikacji, prasie (i reklamie), video, telefonach komórkowych lub jako dekoracje. Jak widać, większość zdjęć można dowolnie wykorzystywać, jednakże należy też uważać z ich przeznaczeniem.

2. Flickrflickr.com

Flickr

Jeśli jesteś na bieżąco z trendem Web 2.0 z pewnością znasz ten serwis. Możesz z niego pobierać obrazki do darmowego wykorzystania na blogach i stronach internetowych (ale – jak w sxc, zapoznaj się najpierw z warunkami umowy). Kiedy będziesz szukał fotek, w wyszukiwarce zaznacz box „Only search within Creative Commons-licensed content„. Licencja CC pozwala na wykorzystanie obrazów w niezmienionej wersji. Musimy jednak zawsze przy danej fotografii podać autora.
Jeżeli chcesz znaleźć na Flickr zdjęcia z możliwością edycji, zaznacz „Find content to modify, adapt, or build upon”. Gdy potrzebujesz bardziej komercyjne projekty, zaznacz „Find content to use commercially„.

3. 123RFpl.123rf.com

123RF

Serwis zawiera wiele darmowych zdjęć, a licencja jest zbliżona do Creative Common. Aby pobrać darmowe obrazki, należy wybrać w wyszukiwarce link „Zdjęcia darmowe„. Zgodnie z polityką serwisu, darmowe zdjęcia to te, które mają rozmiar nie większy niż 400×400 px.

4. FreePhotosBankfreephotosbank.com

Free Photos Bank

W tym serwisie możesz znaleźć wiele ciekawych grafik opartych na licencji CC (Creative Commons). To, co rózni FreePhotosBank od innych serwisów tego typu jest fakt, że nie trzeba się rejestrować.

5. PhotlPhotl.com

Photl

Kolejny ciekawy serwis ze zdjęciami, które w najmniejszych rozmiarach zawsze są darmowe. Znajduje się tu wiele dobrze przygotowanych fotografii, warto je sprawdzić.

Oczywiście mozemy także szukać zdjęć przy pomocy Google Grafika (tu także znajdziemy wiele darmowych, ciekawych obrazów), ale – jak pisałem wcześniej – musimy uważać, co chcemy ściągnąć na dysk.

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook