10 dobrych i darmowych programów do obróbki zdjęć

Jeśli nie jesteś profesjonalistą, a wystarczy Tobie tylko obróbka zdjęć rastrowych (rysunków, fotografii itp.), znajdziesz na Internecie wiele ciekawych, darmowych programów graficznych. Listę Top 10 przedstawił magazyn Chip i pragnę ją tutaj przedstawić. Klikając na dany program zostaniesz przeniesiony na stronę producenta lub stronę download.

1. GIMP – GNU Image Manipulation Program, jest bardzo zbliżony do Photoshopa (ale zasada tworzenia plików jest troszkę inna). tworzenia grafiki rastrowej. Umożliwia m.in. pracę na warstwach, zakładanie ścieżek, antyaliasing, przycinanie i skalowanie obrazu, łączenie go z tekstem, nakładanie efektów, tworzenie animacji i wiele innych. Obsługuje wiele formatów graficznych. Jeśli chodzi o obróbkę zdjęć i elementów na strony internetowe według mnie jest to zdecydowany lider darmowych programów tego typu.
2. Photoscape – jest to trochę inna aplikacja do edycji zdjęć, niż pozostałe. Działa w ten sposób, że bezpośrednio w okienku startowym zobaczysz podgląd każdej pojedynczej funkcji, jak np. edytora czy konwertera. W ten sposób edytujesz zdjęcia za pomocą wielu filtrów i narzędzi, a także możesz zmieniać nazwy wielu plików w locie. Program posiada także konwerter RAW i animator plików GIF.
3. PhotoFiltre -dobry, program do edycji obrazów. Obsługuje CMYKi JPEG2000. Posiada dostateczną ilość filtrów i efektów oraz obsługuje wystarczającą ilość formatów, by konkurować z komercyjnymi rozwiązaniami.
4. The Panorama Factory – niezły program do tworzenia zdjęć i widoków panoramicznych widoków z zestawu zdjęć cyfrowych. Modfyikacja odbywa się automatycznie lub manualnie. Ciekawe rozwiązanie
5. Paint.NET – stworzony przez grupę studentów z Washington State Uniwersity. Oferuje m.in. pracę na warstwach i wielopoziomowa historię operacji.
6. CleanSkinFX – program do retuszu zdjęć cyfrowych (np. wygładzanie skóry, pozostawiając ważne szczegóły, takie jak oczy i włosy nietknięte).
7. PhotoPlus – do edycji zdjęć – np. retusz, rozmycie, wyostrzanie, deformacje, skanowanie zdjęć. Jest kompatybilna z Photoshopem i można instalować do niej wtyczki.
8.2 Pic – nadaje się do edycji dwóch fotografii jednocześnie. Możliwe jest dodawanie różnych efektów, np. ramki, tekstu, zmiana kontrastu, jasności, saturacji itp. Mozna nakładać na siebie częściowo obie fotki w różny sposób, korzystając z przezroczystości.
9. Ultimate Paint LE – dobry, bezpłatny i przydatny zestaw narzędzi i filtrów do tworzenia i edycji grafiki rastrowej. Wersja LE ma tą samą funkcjonalność co wersja Shareware, ale bez możliwości użycia wtyczek programu Photoshop. Umożliwia też wykonywanie zrzutów całego pulpitu lub aktywnych okien.
10. Paint Star – do retuszu, komponowania i authoringu obrazów, morphing (płynne przejście jednego obrazu w drugi), robienie screen’ów, itp. Zawiera bardzo wiele ciekawych funkcji, zbliżonych nawet do Photoshop’a. Polecam zaznajomienie się z tym programem, na prawdę ciekawy.
Dodatkowo chciałem do listy dodać program IrfanView, ponieważ oprócz niewielkich możliwości edycyjnych ma wiele przydatnych funkcji, otwiera praktycznie każde formaty i jest bardzo szybki.

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

One thought on “10 dobrych i darmowych programów do obróbki zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook