Web 4.0 – czyżby kolejny trend rozwoju Internetu?

Web 4.0? O co chodzi? Czy to kolejny numer jakiegoś języka programowania? Czy może jakiś niewytłumaczony skrót odnoszący się do zagadnień sieciowych?

Zanim odpowiem na te pytanie chciałbym przedstawić źródło, dzięki któremu poruszam ten temat.

Od jakiegoś roku czasu widzimy ogromny wzrost infografik, czyli skumulowanych informacji przedstawiających wiele ciekawych i ważnych informacji odnośnie tematu wiodącego tejże grafiki. Sama infografika jest de fakto bardzo popularnym sposobem promocji w Internecie, gdyż ciekawe i wartościowe grafiki są szybko rozpowszechniane na różnych serwisach społecznościowych, blogach, czy też stronach internetowych.

Przeszukując Internet w poszukiwaniu inspiracji natknąłem się na bardzo ciekawy film. Nazywa się „Did You Know 4.0„, a stworzony jest w formie zbioru wielu infografik związanych z tematyką Internetową. Zaskakująca nazwa, która skojarzyła mi się z odwiecznym tematem marketingowym i nazywaniem trendów internetowych odpowiednim numerkiem. Zobaczcie poniższy film:

Krótka historia Internetu

Web 1.0

Nie wchodząc w szczegóły, Internet powstał jako sieć do wymiany informacji naukowych między uniwersytetami na całym świecie. Początkowe założenie jednak szybko ewoluowały do systemu globalnej wymiany informacji także dla przeciętnych ludzi. Połączenie z Internetem stawało się z roku na rok coraz tańsze, a przepustowość i szybkość sieci sukcesywnie wzrastała, co pozwalało przeciętnemu użytkownikowi Internetu stworzyć własną stronę internetową, dzieląc się swoją wiedzą z innymi użytkownikami Internetu. Tak właśnie wyglądał model Web 1.0.

Można by powiedzieć, że w świecie Web 1.0 mogliśmy tylko czytać przemyślenia autorów stron internetowych lub odpisać na te przemyślenia swoją własną stroną internetową (gdy znało się język pisania stron internetowych HTML).

Internet stawał się coraz bardziej popularny. Ilość stron internetowych zaczęła gwałtownie wzrastać, powstały też pierwsze sposoby partycypacji społeczeństwa (wymiana mailowa, forum dyskusyjne, księgi gości).

Web 2.0

Czyli trend w której aktualnie się znajdujemy. Oczywiście jest to czysto teoretyczna, marketingowa nazwa służąca do opisania aktualnie panującego trendu, żeby dało się na nim zarobić 🙂 Generalnie chodzi o szeroką współpracę i dzielenie się wiedzą i przemyśleniami z innymi członkami społeczności.

Główna różnica między Web 1.0 a Web 2.0 to przejście z modelu liniowego dodawania nowych podstron internetowych przez administratora (webmastera) serwisu wprost do modelu wielowymiarowego, gdzie użytkownicy budują treść strony internetowej. Dokonują tego poprzez komentowanie wpisów, debatowanie na interesujące społeczność etapy, tworzenie swoich własnych sieci społecznościowych (Facebook, Golden Line) lub kręgów znajomych (Google+) itp.

Web 2.0 ma bardzo wiele charakterystycznych cech (np. chmury tagów, blogosfery,  unikalny design, typografia, wykorzystanie technologii Ajax, odpowiedni dobór kolorów i wiele innych), o których prowadziłem wykład, a opiszę w innym poście czasie na blogu.

Web 3.0

Trend zwany jako „semantic web” – semantyczna sieć. Jednym słowem chodzi o sieć połączonych ze sobą stron i aplikacji  internetowych, które potrafią ze sobą się komunikować. Czyli idea połączenia wszystkich stron internetowych w jeden globalny system – można by nawet powiedzieć, w „mózg planety”.

Na razie istnieje za dużo problemów, aby sprostać zadaniu stworzenia takiej semantycznej sieci, między innymi przez różne technologie Internetowe, często nie kompatybilne ze sobą, ale przede wszystkim poprzez brak świadomości developerów i braku standardów, które umożliwiłyby dokonanie takiego połączenia. Co prawda wielkie firmy, takie jak Google, Nokia, W3C itp. testują różne rozwiązania, które mogą okazać się przełomowe do wdrożenia trendu internetowego opartego na semantycznej, połączonej w jedno, sieci, jednak podejrzewam, że pierwsze efekty będziemy mogli zobaczyć dopiero za pare lat.

Na razie namiastką takiej semantycznej, połączonej sieci może być Siri – inteligentny system znajdywania informacji dla IOS. o którym nie raz pisaliśmy w naszych Wiadomościach ze świata IT. Polecam, jeżeli jesteś developerem, przeczytać na temat tzw. Microformatów albo poczytać informacje od W3C (World Wide Web Consorcium) odnośnie protokołów semantycznych sieci.

Web 4.0

Autorzy filmu pokazują, że przyszłością okaże się wykorzystanie komórek ludzkich do połączenia nas – jako społecznośc – w jeden z elementów systemu.

Uważam, że stworzenie takiego „systemu” jest możliwe, jednak jest to jeszcze daleka przyszłość. Rozwój biotechnologii jest coraz dynamiczniejszy i podejrzewam, że właśnie w tym temacie może nastąpić wielka rewolucja, która zmieni podejście do spraw życia codziennego, jak to zmienił Internet, a dokładnie tak byłoby wdrażając idee Web 4.0.

Co sądzicie o Web 4.0, czy jest możliwy do osiągnięcia? A jeżeli tak, to kiedy?

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook