Przyszłość według Google

Tydzień temu, na konferencji LeWeb 2011 we Francji w Paryżu jednym z gości był Eric Schmidt, jeden z 2 założycieli Google. Konferencja przedstawia najważniejsze projekty i przemyślenia odnośnie przyszłości, jaką niewątpliwie szykuje nam Google. Zapraszam do przeczytania artykułu…

Konferencja była podzielona na 2 części. W pierwszej części jeden z developerów Androida pokazywał, jakie ciekawe funkcje zostaną zaimplementowane w nową wersję systemu (m. in. przenoszenie danych między urządzeniami gdy zbliżymy jedną komórkę do drugiej, łatwe robienie panoramicznych zdjęć itp.). W drugiej części Eric Schmidt opowiadał o tym, jak według Google ma wyglądać przyszłość, mając na uwadze kryzys jaki niewątpliwie nastąpi w 2012 r. Postaram się przedstawić Tobie najważniejsze, według mnie, przesłania, jakie Google chce przedstawić nam w ciągu najbliższych paru lat.

Poniżej film do oryginalnej wersji filmu:

Przemyślenia na temat przyszłości sieci

Eric Schmidt przedstawił wiele ciekawych pomysłów, nad jakimi Google, jako firma zajmująca się najnowszymi technologiami, będzie pracować w najbliższym czasie. Według mnie najważniejsze to:

Globalny system rządowy

Jednym z pomysłów na przyszłość jest stworzenie globalnego systemu rządowego, który byłby w stanie przy użyciu inteligentnych systemów rozwiązywać problemy. Eric powiedział, że ludzie powinni zachować to co jest w nich najlepsze (inteligencja, intelekt, kreatywność) i wykorzystać komputery do celów, które są ich atutami (przede wszystkim nieskończona pamięć i analizy danych). Dzięki wykorzystaniu danych wielu rządów komputery mogłyby rozwiązać ciężkie problemy społeczeństwa, np. pomóc w kryzysie w 2012r. nad którym rządy bardzo mocno pracują, by jak najbardziej zmniejszyć szkodliwy jego wpływ na mieszkańców.

Rząd powinien zadbać o darmowy i szybki dostęp do internetu dla społeczeństwa

Dzięki takiemu zabiegowi wzrosła by kreatywność ludzi i konkurencyjność przedsiębiorstw. Eric twierdzi, że w dobie wielkich korporacji najlepiej jest być konkurencyjnym w Internecie, znajdując swoją niszę.
Powstałoby „Community of entrepreneurs” – czyli społeczeństwo przedsiębiorców, którzy dzięki internetowi mogliby pokazać swoją indywidualność, co na pewno przyczyniło się do wykreowania nowych produktów bądź usług.

Rywalizacja z Facebookiem i konkurencja w sieci

Konkurencja jest dobra. Eric jest świadomy, że istnieją ludzie, którzy są w stanie zrobić drugie Google lub Facebooka. Jest też świadomy, że niedługo pojawi się kolejny wielki gracz w świecie technologii Internetowych, który wprowadzi powiew świeżości, i uważa, że jest to dobre.

Wie także, że prawdopodobnie Google+ nigdy nie wygra z Facebookiem, jednak zachęca ludzi, by zakładali swoje profile na Google+.

Personalizacja danych dzięki Google+

Dzięki Google+ każdy użytkownik będzie mógł mieć spersonalizowane wyniki wyszukiwań czy też dobierane odpowiednie według upodobań filmy na YouTube.

Telewizor od Google – Google TV

W Krakowie nasi rodacy pracują nad stworzeniem Google TV – telewizora, który dzięki połączeniu Chrome i Androida jako platformy do komunikacji telewizora z Internetem będzie w stanie stworzyć niezłe środowisko pracy i rozrywki. Pomysł bardzo ciekawy, czekam z niecierpliwością na więcej szczegółów.

Android jako najlepsza platforma dla developerów

Eric przyznaje się, że aktualnie więcej developerów jest nastawionych na aplikacje na IOS, niż na Androida. Jednak obiecuje, że sytuacja zmieni się w przeciągu najbliższych 6-ciu miesięcy. Trzymamy więc go za słowo 🙂

Google jako kraj

W części poświęconej panelowi, gdzie ludzie mogli zadać pytanie Ericowi, jednym z pytań było to, jak on widzi Google. Czy wiedząc, że Google ma swoją społeczność, mógłby uznać, że Google jest krajem.

Eric Schmidt odpiera takie stwierdzenie słowami, iż nigdy Google nie będzie krajem. Google nie ma własnego wojska ani broni nuklearnej 🙂 Stwierdza też, że jeżeli mógłby porównać Google do osoby, powiedziałby, że jest nim nastolatek (w związku z tym, że Google ma już 13 lat).

Chrome i jego przyszłość

Eric jest bardzo entuzjastycznie nastawiony do Chrome. Mówi, że przeglądarkę cechuje przede wszystkim szybkość i bezpieczeństwo. Mówi o laptopie Chrome Book, a także o aplikacjach na Chrome i HTML5, który niewątpliwie będzie przyszłością aplikacji w Internecie.

Wnioski

Przyszłość według Google zapowiada się bardzo ciekawie. Przede wszystkim dzięki temu, że Google może sobie pozwolić na tworzenie produktów, które dopiero po stworzeniu będzie można stwierdzić, w jaką stronę będą się one rozwijały. A nawet jeżeli produkty się nie przyjmą, będzie można je zamknąć.

Mnie osobiście bardzo ciekawi Google TV, Google Book oraz przyszłość systemu Android. Tak więc będę na bieżąco śledził rozwój tych produktów i nie omieszkam podzielić się z Tobą informacjami, jakie posiądę 🙂

Zapraszam do komentowania, czy uważacie, że przyszłość według Google jest w stanie się ziścić?

http://www.google.com/chromebook/

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

One thought on “Przyszłość według Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook