Dywidenda vs odsetki bankowe – czyli w co inwestować, aby zarobić?

Ten post jest pewnego rodzaju porównaniem inwestowania w spółki giełdowe płacące dywidendę vs lokaty i konta bankowe (odsetki z lokaty bankowej / konta). Post pozwoli odpowiedzieć na kilka pytań, m. in.: która możliwość da większy zysk? Co z ryzykiem? Jaka jest moja rekomendacja? Przyjrzyjmy się dokładnie każdej z możliwości.

Dywidenda vs odsetki bankowe
Dywidenda vs odsetki bankowe - czyli w co inwestować aby zarobić

1. Dywidenda spółki giełdowej

Wielu inwestorów preferuje zarabianie na giełdzie właśnie za pomocą zakupu akcji firm wypłacających dywidendę. Zysk mierzy się za pomocą tzw. stopy dywidendy (dividend yield) i jest to nic innego jak stosunek dywidendy na akcję do obecnej ceny rynkowej akcji. Dla przykładu, jeśli firma wypłaca 1 zł na akcję, a jedna akcja jest warta obecnie 20 zł, to stopa dywidendy będzie wynosiła 5% (1/20). Tak więc potencjalny zysk na poziomie 5% to często więcej niż jakakolwiek lokata bankowa może zaoferować. Zanim zaczniesz doceniać dywidendę pamiętaj, że same numerki i procenty nie znaczą, jeśli ich dokładnie nie przeanalizujesz. Musisz przeprowadzić dalsze kalkulacje. Postaram się wytłumaczyć więcej w dalszej części postu.

2. Odsetki z banku (lokaty i konta bankowe)

Jeśli bezpieczeństwo kapitału jest dla ciebie najważniejsze, możesz wykorzystać wszelkiego rodzaju oferty lokat i kont bankowych. Taka opcja – poza bezpieczeństwem kapitału – pozwala na uzyskanie dokładnych informacji na temat zysku z odsetek w skali roku (n.p. 3%). Uwaga! Banki używają wiele nieuczciwych metod, aby wyciągnąć jak najwięcej twoich pieniędzy. Dlatego dokładnie czytaj tabele opłat i prowizji oraz umowy, jakie podpisujesz. Banki mogą n.p. obciążyć cię kwotą za ubezpieczenie, nieodpowiednie używanie karty debetowej itp. Zawsze wybieraj bank, w którym dostaniesz wysokie odsetki przy zerowym (lub minimalnym) koszcie.

Która metoda pozwoli zarobić więcej pieniędzy?

Załóżmy dla przykładu, że mamy wolne 10 000 zł w gotówce i chcemy je mądrze zainwestować.

1. Odsetki bankowe

Szybki research po lokatach i kontach bankowych pozwolił zorientować się, że w momencie pisania tych słów odsetki te wynoszą średnio 3% w skali roku. Jest to bardzo mało. Pamiętam czasy kiedy można było zarobić 8% w skali roku i wtedy oferty były warte rozważenia. Co oznacza ta wartość?  Policzmy zysk, jaki możemy osiągnąć. Wiemy, że bank wypłaci Tobie 3% odsetek od zgromadzonego kapitału w skali roku. Tak więc, jeśli 1 stycznie zainwestujemy 10000 zł i będziemy je trzymać w banku przez cały rok – zarobimy 3% odsetek = 300 zł minus podatek od wzbogacenia (19% z wypracowanego zysku). Tak więc w rzeczywistości nie zarabiamy 300 zł, ale 300 – 0,19% = 300 – 57 = 243 zł. Nie jest trudno zauważyć, że zarabiamy 2,43%. To nie koniec kalkulacji. Musimy mieć w pamięci, że każda waluta traci na wartości (inflacja). Inflacja to nic innego niż dewaluacja wartości pieniądza – w niedalekiej przyszłości zakupimy mniej towarów za tą samą kwotę, niż możemy kupić dziś. Proszę, przypomnij sobie co mogłeś kupić za 100zł w 2010 roku, a co możesz teraz. Zgodnie z danymi statystycznymi – oszacowano, że roczna inflacja w 2015 to 1,2%. Połączmy te liczby i wyciągnijmy końcowe wnioski: 2,43% minus 1,2% to dokładnie 1,23%). Aby być bardziej precyzyjnym – już wiemy że nie zarobiliśmy 3% w skali roku. Nie zarobiliśmy nawet 2,43%. W rzeczywistości nasz „czysty” zysk to 123zł (wartość z wliczoną inflacją). To nasz rzeczywisty zysk. Zastanów się, czy opłaca się wpłacić i trzymać 10 000 w banku, aby pod koniec roku zarobić tylko 123zł?

Overview: Oszczędności 10000zł  w banku pozwoli zarobić 243zł odsetek w skali roku (dodając inflację będzie to 123zł).

2. Dywidenda ze spółek giełdowych

Zanim zaczniemy przygodę z inwestowaniem w spółki giełdowe KONIECZNIE musimy posiadać doświadczenie i wiedzę na temat giełdy papierów wartościowych. Dodatkowo MUSISZ posiadać doświadczenie w kupnie i sprzedaży akcji. Ta wiedza pomoże Tobie podejmować dobre decyzje w momencie obrotu akcjami. Jeśli chodzi o samą dywidendę – aby ją otrzymać należy zakupić akcje danej spółki nie później niż 2 dni biznesowe przed datą dywidendy  (the ex-dividend date). Tak więc nie musimy kupować akcji i trzymać ich cały rok. Po prostu należy poczekać na okazje, kiedy dana akcja będzie względnie tania i ją kupić. Tak na prawdę możesz kupować akcje w każdym momencie kiedy chcesz (kiedy cena spada) i poczekać na wypłatę dywidendy.

Jeśli nie jesteś doświadczonym inwestorem a chcesz zarabiać na dywidendach – skup się na spółkach które są stabilne i wypłacają dywidendy od wielu lat.

Użyjmy dla przykładu 2 stabilne spółki z GPW: KGHM and TAURON. Oczywiście można znaleźć wiele innych spółek o lepszych stopach dywidendy, zachęcam do wyszukiwania.

Przykład 1: TAURON (TPE):

W momencie pisania tych słów jedna akcja koncernu TAURON kosztowała 4,54 zł. Przy pomocy prostych kalkulacji za sumę 10 tyś możemy zakupić 2198 akcji (koszt 9997 zł, w który wchodzą prowizje brokerskie 0,019%). OK, pierwszy etap za nami. Po walnym zgromadzeniu spółki, gdzie akcjonariusze uzgodnili dywidendę, wiemy że firma wypłaci 0,19 zl na akcje. Policzmy: 0,19 * 2198 = 417,62 zł przychodu minus podatek 19% = 417,62 – 79,35 = 338,27 zł. Nasz zysk to 3,827%. Dodając stopę inflacji na poziomie 1,2% rzeczywiście zarabiamy 2,627%.

W skrócie: Inwestując 10000 zł w spółkę TAURON zarobisz 338,27 zł z dywidendy (262,7 zł realnego zysku, wliczając inflację).

Przykład2: KGHM (KGH):

Osobiście lubię papiery wartościowe tej spółki, ponieważ jest duża, stabilna (blue chip) i płynna (łatwo kupić i sprzedać cały pakiet na raz). Na chwilę obecną cena jednej akcji to 114,90 zl. Za zainwestowane 10 tyś zł można kupić 86 akcji (cena 9990 zl, wliczając prowizje brokerskie 0,019%). W tym roku zarząd KGHM rekomenduje 4zl dividendy na akcje. Jest to bardzo niska dywidenda (2 lata temu spółka wypłacała aż 24zł na akcje). Dokonując prostych kalkulacji możemy zauważyć, że jeśli zakupimy te akcje dziś, możemy zyskać 86 *4 = 344 zl. Nie zapomnijmy o podatku 19%: 344 – 65,36 = 278,64 zl. Realny zysk procentowo to 2,78%. Dodając do tego inflację, nasz zysk to 1,58%, czyli 158 zl.

W skrócie: Inwestując 10000 zł w spółkę KGHM zarobisz 278,64 zł z dywidendy (158 zł realnego zysku, wliczając inflację).

Konkluzja:

Dwa powyższe przykłady spółek dywidendowych pozwalają wysunąć wnioski, że inwestowanie w spółki tylko dla dywidendy jest lepszym rozwiązaniem niż trzymanie pieniędzy  w banku z myślą o odsetkach. Wszystko brzmi nieźle, ale zanim podejmiemy decyzje poznajmy wszystkie „plusy i „minusy” tej metody.

Plusy:

 • Możesz zakupić akcje spółki w dowolnym momencie (najlepiej kiedy cena spadnie). Dywidenda w Polsce jest wypłacana raz w roku.
 • Jest to doskonała metoda tworzenia pasywnego przychodu.
 • Możesz sprzedać akcje spółki w dowolnym momencie (kiedy cena wzrasta). W ten sposób możesz wykorzystać dobrodziejstwa przychodu pasywnego i aktywnego (poprzez sprzedaż akcji).

Minusy:

 • Inwestowanie w spółki jest zdecydowanie bardziej ryzykowne niż trzymanie pieniędzy w banku.
 • Musisz posiadać doświadczenie i wiedzę o funkcjonowaniu GPW.
 • Musisz stworzyć konto maklerskie.
 • Musisz poświęcić trochę czasu w miesiącu aby być na bieżąco z wiadomościami spółki (przede wszystkim czytać raporty finansowe).

Podsumowanie:

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest w większości przypadków lepszą alternatywą niż oszczędzanie pieniędzy w banku. Jedynym problemem z którym musisz się zmierzyć jest robienie właściwych rzeczy we właściwym czasie (zakup akcji kiedy ich cena jest niska i sprzedaż kiedy ich wartość wzrośnie do satysfakcjonującego poziomu). Czy to na prawdę takie proste? Nie zupełnie. Zmiana przyzwyczajenia między trzymaniem pieniędzy a inwestowaniem ich to ogromna różnica – mentalna i koncepcyjna.

Musisz mieć świadomość, że możesz stracić pieniądze inwestując w nieodpowiednie spółki. Przed zakupem akcji pod dywidendę zawsze sprawdzaj politykę dywidendy danej spółki. Dywidenda nie jest stała w każdym roku. Możesz znaleźć się w sytuacji, gdzie kupisz akcje i okaże się, że firma w danym roku nie wypłaci dywidendy (albo stopa dywidendy będzie dużo mniejsza niż w roku poprzednim).

Dla mnie osobiście inwestowanie w akcje przynoszące dywidendę jest zawsze lepszą opcją niż zamrażanie pieniędzy w banku przez cały rok.

Jeśli chodzi o ryzyko – może być ono skompensowane do minimalnej wastości. Aby to zrobić proponuję zakup akcji tylko za te pieniądze, które jesteś w stanie zainwestować. Spółkę zakupiona należy wtedy traktować jak długoterminową iwestycję. Akcje możesz trzymać dowolny czas. Trzymanie akcji przez 5 lat w celu uzyskania dywidendy każdego roku jest bardzo bezpieczne. Pamiętaj: nie ważne ile czasu chcesz trzymać akcje w swoim portfelu inwestycyjnym – musisz koniecznie czytać wszelki wiadomości, analizy i raporty remitowane przez spółki.

Zawsze pamiętaj: inwestujesz i ryzykujesz własnym kapitałem.

Nie chcę rekomendować Tobie jedynej opcji inwestowania. Zarabianie na dywidendzie to jedna z dróg wartych rozważenia. Osobiście inwestuję w ten sposób (małą skalę) od wielu lat. W zależności od podjętego ryzyka ryzyka i twojej sytuacji życiowej – giełda może nie być dobra dla ciebie. Przed zainwestowaniem pieniędzy w dowolną spółkę należy dokładnie ją poznać i poczekać na dobry moment na zakup. Zdobądź doświadczenie i wiedzę. Kiedy będziesz gotowy – wykorzystaj zgromadzone pieniądze i kup spółkę (spółki), którą znasz najlepiej.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania bądź potrzebujesz pomocy – proszę o odpowiedź na ten post. Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc.

Angielska wersja dostępna tutaj >

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook