Manipulacja – recenzja książki

ksiazka manipulacjaManipulacja

Autorzy: Wiesław Łukaszewski, Dariusz Doliński, Tomasz Maruszewski, Rafał Ohme
Nasza opinia odnośnie ksiązki. Przeczytajcie naszą recenzję…

Krótko o autorach:

Wiesław Łukaszewski – profesor psychologii, specjalizujący się w psychologii osobowości, psychologii społecznej, psychologii motywacji.

Dariusz Doliński – profesor psychologii, Specjalizuje się w psychologii zachowań społecznych, w psychologii emocji i motywacji oraz w zagadnieniach genezy stereotypów.

Tomasz Franciszek Maruszewski – profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, doktor habilitowany, psycholog, specjalizujący się w psychologii poznawczej, psychologii emocji, psychologii zarządzania oraz psychologii komunikowania.

Rafał Krzysztof Ohme – profesor nadzwyczajny, ekspert w dziedzinie psychologii perswazji, emocji i podświadomości.

O czym jest ta książka?

Książka jest podzielona na 3 części, obrazujące  3 spotkania opisanych wyżej autorów – psychologów, którzy kontynuując cykl spotkań w poniedziałkowym Klubie Atelier poruszają rozmaite tematy z dziedziny psychologii. Tym razem celem luźnego, sympatycznego spotkania w klubie była manipulacja oraz wpływ społeczny.

Owy cykl spotkań został zapoczątkowany przez wydawnictwo „Smak Słowa” w październiku 2008 roku i od tego czasu owocuje ciekawymi przemyśleniami z wielu tematów psychologii.

Książka „Manipulacja” przekazuje zarówno rzetelną wiedzę w zakresie opisania samego zagadnienia manipulacji i wpływu społecznego, jak i przedstawia badania psychologiczne przeprowadzone w tym temacie.

Dzięki tej książce w bardzo przyjemny sposób dowiesz się, jakie są różnice między manipulacją a wpływem społecznym, poznasz niektóre techniki manipulacji (niska piłka, stopa w drzwiach, drzwiami w twarz itp.) oraz zobaczysz, do czego można zmusić człowieka będącego pod wpływem manipulacji.

„Próby wpływania ludzi na siebie nawzajem są częścią porządku społecznego. Trudno sobie wyobrazić życie społeczne bez wzajemnych oddziaływań, bez zabiegów, których dokonują jedni ludzie, by ukierunkować zachowania innych. Bez tego nie byłoby socjalizacji, zarządzania, organizacji społecznych, a nawet życia towarzyskiego”.

Wiesław Łukaszewski  (fragment ze Słowa wstępnego)

Czy warto ją przeczytać?

Tak. Osobiście mogę z całą pewnością polecić tę książkę każdemu, kto chce nieco szerzej dowiedzieć się o technikach manipulacji i dzięki temu zwiększyć swoją świadomość w tym zakresie (być może dzięki temu zmniejszyć tendencję do wpadania w pułapkę bycia manipulowanym).

Książka przede wszystkim nie jest długa (ma tylko 200 stron) i czyta się ją bardzo przyjemnie. Dodatkowo czytając każdą z 3 części książki (czyli 3 spotkania w klubie Atelier) czujemy tą luźną atmosferę panującą w trakcie spotkań, przez co tym łatwiej i przyjemniej czyta się tą książkę.

Nasze przemyślenia:

Przede wszystkim nie jest to kolejny, nudny, napisany schematycznie poradnik akademicki w zakresie manipulacji. W książce znajdziemy luźne wypowiedzi autorów i ich przemyślenia, a także poczujemy ten wolny od szkolnych ławek klimat.

Mnie osobiście przeszkadzała tylko jedna rzecz podczas czytania tej książki. Mianowicie na każdym z 3 części powtarzały się informacje odnośnie badań psychologicznych, czy to informacje, co się stało w Jonestown, czy to badania nad wpływem autorytetu na manipulowaną osobę biorącą udział w eksperymencie.

Fakt, że powtarzane informacje pokazują szerszy obraz całości złożonego zagadnienia. Jednak w moim wypadku miałem możliwość uczestniczenia w seminarium związanym z manipulacją i wpływem społecznym, a tą książkę czytałem tydzień po tym seminarium. Tak więc większość informacji o tego typu badaniach była mi znana, przez co czytając to, co już dowiedziałem się ze szkolenia, tym bardziej po raz kolejny, nie wywierało we mnie pozytywnych odczuć.

Według mnie jest to książka, którą można przeczytać raz, zdobyć odpowiednią wiedzę i zaznaczyć sobie co bardziej wartościowe zwroty albo informacje (lub techniki manipulacji) i wracać do nich, gdy takie informacje będą nam potrzebne.

Podsumowanie:

Książka jest na prawdę świetna i bez wątpliwości mogę polecić ją wszystkim, którzy chcą zgłębić temat manipulacji i wpływu społecznego. Dla tego typu ludzi jest to obowiązkowa pozycja do przeczytania.

Ocena:

5,5 (na 6), gdyby nie powtarzające się informacje o eksperymentach w każdym z 3 części książki byłaby to ocena większa, aczkolwiek dla niektórych nie będzie to żaden minus tej publikacji.

Przede wszystkim gorąco polecam tą książkę.

Zapraszam do dodawania swoich opinii i komentarzy.

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook