10 sposobów jak się uczyć, kiedy nie masz czasu

Dodatkowy czas na naukę? Fakty

Czas jest naszym najcenniejszym zasobem.

„Nie mam czasu” – z pewnością każdy z nas mówił tak nie raz. Nawet wtedy, gdy jesteśmy dobrze zorganizowani, czasami trudno znaleźć wolną chwilę. Wszyscy mamy 24 godziny na dobę – 168 godzin w tygodniu. Poświęcamy je na pracę, spędzając czas z rodziną, przyjaciółmi oraz na sen. Generalizując – okazuje się, że każdy z nas ma w przybliżeniu nie więcej niż 1 do 3 godzin dziennie, tylko dla siebie. Przeważnie ten wolny czas jest późno w nocy, kiedy jesteśmy zmęczeni. To okropne! Jak można poświęcić czas na rozwój, jeśli mamy tak ograniczone zasoby?

Słownictwo bogatych ludziwersja EN dostępna pod linkiem: 10 Ways to Learn When You Don’t Have Time

Nie można pomnożyć czasu, ale można spożytkować go lepiej. Aby rozwijać się jako jednostka, trzeba codziennie uczyć się nowych rzeczy. Jak to zrobić, gdy Twój czas jest ograniczony? Na szczęście istnieje kilka metod, które można zastosować, aby jak najlepiej wykorzystać każdą minutę. Przedstawiam wam proste techniki które używam, aby zyskać trochę czasu każdego dnia.

Jeśli nie posuwasz się do przodu, tak na prawdę się cofasz (film Casey Neistata najlepiej to pokazuje):

Moim zdaniem, uczenie się jest najważniejszą rzeczą, na jakiej trzeba się skupić w wolnym czasie. Nauka jest niezwykle ważnym procesem „wzrostu” dla każdego z nas. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w danej dziedzinie – musisz uczyć się czegoś każdego dnia.

Sukces to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, nauka, studiowanie, poświęcenie, a przede wszystkim miłość do tego co robisz lub się tego uczysz. – Pele

Ale kiedy się uczyć? Nasz czas jest tak ograniczony! Kiedy każda chwila jest zajęta, lub gdy nie chcemy czuć się winni że coś tracimy, musimy zmienić nasze zachowania i skupić się na priorytetach.

Jakie są Twoje priorytety?

„Priorytetem nie jest to, co mówimy, ale to, co faktycznie robimy. ” – J. D. Roth

Sposób spędzania czasu definiuje twoje priorytety. Aby dobrze je określić, trzeba już teraz odłożyć mniej ważne czynności (wykonać je później). Twoje kluczowe zadania trzeba zacząć robić już teraz! Powiedzmy, że chcesz przeczytać książkę, ale uważasz, że nie masz kiedy. Po pierwsze zauważ, jakie czynności stawiasz przed czytaniem: czy jest to oglądanie telewizji, surfowanie po sieci? Zmień to.

Jednym z najbardziej skutecznych „taktyki”, jakie nauczyłem się z tego artykułu jest zamiana słowa „nie mam czasu” na „to nie jest priorytet„. Używanie innego słownictwa do definiowania sytuacji może całkowicie zmienić podejście (doskonałe przykłady o sile słów przedstawiam w poście o słownictwie bogatych ludzi).

Zmiana słownictwa jest potężnym narzędziem i należy używać je mądrze. Ta zmiana podejścia działa dobrze TYLKO po ustaleniu dobrych priorytety! Złe zastosowanie tej metody może skończyć się odkładaniem kluczowych zadań na później (prokrastynacja, niepotrzebne zwlekanie). Twoja perspektywa zmieni się w jednej chwili, gdy popatrzysz na niektóre życiowe wyzwania w inny ten sposób:

„Nie mam czasu na sprzątanie pokoju” staje się „sprzątanie nie jest priorytetem„.
„Nie mam czasu na gotowanie” staje się „gotowanie nie jest priorytetem„.
„Nie mam czasu na podróż” staje się „podróżowanie nie jest priorytetem„.
„Nie mam czasu, żeby wyrzucić śmieci” staje się „śmieci nie są priorytetem„.

Nie zrozum mnie źle. Gotowanie, sprzątanie, podróże, ćwiczenia… to są ważne zadania i musimy je robić. Chodzi o to, aby część zadań, które zabierają nam czas, odłożyć na później. W danym momencie powinniśmy skoncentrowanie się tylko na najważniejszych czynnościach. Moim zdaniem – nauka jest zawsze priorytetem numer 1. Dodatkowo, uczenie pomaga także na uwolnienie się od stresu.

Określ priorytety

Jedną z metod używaną przeze mnie na co dzień jest metoda opisana w książce Briana Tracy’ego Time Management; Swoją pracę zaczynam od listy rzeczy do zrobienia (to-do list). Wypisuję na kartce papieru wszystkie zadania, które muszę wykonać danego dnia (taką listę można zrobić również na komputerze lub smartfonie), i kategoryzuję je według stopnia ważności + pilności. Ustalam litery A, B, C, D… Kiedy najważniejsze zadanie A jest zakończone, zajmuję się zadaniem B i tak dalej. Nawet wtedy, gdy zadanie C jest najprostsze z pozostałych i zajmuje mniej czasu – zawsze kończę A i B w pierwszej kolejności. Czasami dobrze jest łączyć ze sobą zadania (jak gotowanie + nauka itd.) umiejętności zarządzania czasem są bardzo ważne w dzisiejszych czasach.

Nie rób wymówek

Istnieje bardzo wiele wymówek. Ja także mogę znaleźć wystarczająco dużo wymówek dla siebie, by nic nie robić. Pracuję na pełnym etacie, mam 2 dzieci i wiele projektów pobocznych, na których ciągle się koncentruję. Czasami nawet pomagam znajomym i rodzinie przy projektowaniu graficznym i aplikacjach. Uczę się również języka niemieckiego i poprawiam moje umiejętności w programowaniu i biznesie. Nie chcę też wspominać o czasochłonnych, regularnych rzeczach, które każdy z nas robi, jak jedzenie, spanie, podróże, zakupy, wykonanie ćwiczenia, spacery, pranie, sprzątanie itp. To dużo. Pewnie znasz to ze swoich doświadczeń.

Pomimo napiętego dnia, wciąż mogę zarządzać swoimi projektami i mam czas, aby uczyć się czegoś nowego każdego dnia. Może twoja sytuacja jest podobna do mojej, a może masz jeszcze gorzej, ale pamiętaj…  zawsze jest jeszcze trochę czasu! Wmawianie sobie, że nie masz absolutnie chwili jest tylko kolejnym pretekstem. Nieważne, jak bardzo jesteś zajęty, zawsze masz trochę czasu.

Przygotowanie

Przygotuj dobre warunki do nauki

Wszystko, co nas otacza ma ogromny wpływ nasze życie. To bardzo ważne, aby stworzyć dla siebie dobre warunki do nauki. Trudno uczyć się, kiedy każdy chce, aby coś dla nich zrobić: dzieci biegają, jesteś w zatłoczonym miejscu, rozpraszają nas światła, TV, głośna muzyka i tak dalej. Według mnie najlepsze środowisko do nauki jest wtedy, gdy nie ma nikogo w pobliżu. Wolę iść na spacer ze słuchawkami lub po prostu pójść posprzątać mieszkanie i w tym czasie słuchać audiobooka. W ten sposób mogę mieć chwilę dla siebie. Ważne jest, aby dostrzec osobiście i zrozumieć, jaka jest dla ciebie najlepsza metoda nauki i jakie środowisko / otoczenie. W zależności od tego, co i jak chcesz się uczyć – znajdź swoją strefę komfortu (comfort zone), lub po prostu wykorzystuj każdą wolną chwilę, aby znaleźć się w tej strefie.

Nie odkładaj rzeczy ważnych na później

Prokrastynacja (kunktatorstwo) to unikanie zadań, które muszą być zrealizowane. Zamiast wykonać swoją pracę, odkładasz ją na później w zamian na rzecz różnych błahych czynności, jak odpoczywanie na kanapie, sprawdzanie w kółko poczty e-mail, chatowanie lub media społecznościowe, oglądanie filmów itp. Wiesz doskonale, że trzeba dane zadanie wykonać, ale po prostu nie masz motywacji, by zacząć.

Dlaczego ludzie odwlekają zadania? Odpowiedź jest prosta: bo taka jest nasza natura. Wszyscy dążymy do szczęścia. Kiedy zadania są trudne, albo musimy z czegoś zrezygnować – zaczynamy doświadczać „bólu psychicznego”. To normalne. Kiedy zrozumiemy zasadę Pain Pleasure Principle, będzie nam łatwiej zmieniać złe nawyki i uczyć się szybciej.

„Jak szybko słowo 'nie teraz’ staje się 'nigdy’.” – Martin Luther

Na szczęście, przezwyciężenie prokrastynacji jest łatwe, gdy jesteś świadomy negatywnego wpływu na ciebie i twoich osiągnięć. Nie pozwól, aby odkładanie zadań na później przejęło twoje życie!

Wyeliminuj „zabójców czasu”

Najprostszym sposobem optymalnego wykorzystania czasu jest wyeliminowanie niepotrzebnych „nawyków”. Kiedy jesteś w branży IT, możliwe że znasz 1 zasadę Lean Software Development – eliminate waste (wyeliminowanie marnotrawstwa). Kiedyś często spędzałem czas oglądając filmy na YouTube lub po prostu odpoczywałem. Niektórzy z nas lubią oglądać telewizję cały dzień, albo grać w zbyt wiele gier komputerowych. Jest to normalne, ponieważ generuje to czystą przyjemność (zasada Pain Pleasure Principle). Kiedy zamienisz złe przyzwyczajenia na inne, poczujesz się znacznie lepiej i będziesz bardziej produktywny.

Jest tak wiele rzeczy, które robi się właściwie tylko marnując cenny czas. Czy naprawdę powinno się oglądać każdy mecz ulubionej drużyny piłkarskiej? Może wystarczy obejrzeć skrót ze spotkania? Istnieje wiele stron mówiących o zasadzie Getting Things Done i lepszym wykorzystaniu czasu. Są to obszary, w których życie wielu ludzi może się poprawić. To niesamowite, jak wiele czasu można uzyskać, gdy zamieni się czynności, które nie są ważne, na te rzeczy, które powinny być priorytetem.

Nie trać czasu

Każdy z nas ma dużo wolnego czasu, ale nie zdaje sobie z tego sprawy! Nawet, jeśli stoisz w sklepie w kolejce lub wracasz do domu z pracy – możesz wykorzystać czas, aby się czegoś nauczyć. Wystarczy, że masz przy sobie smartfon lub tablet. Kiedy jedziesz samochodem do / z pracy – zamiast słuchać radia, możesz włączyć CD / MP3 z wybranym materiałem dydaktycznym. Jeśli tylko czekasz na kogoś – nie marnuj czasu stojąc i nic nie robiąc. Wystarczy prosta zmiana nawyków, aby uczynić życie o wiele lepszym. Nie stój i nie rozglądaj się bez celu, nie wysyłaj SMSów, nie graj w gry lub po prostu nie patrzeć na smartfon próbując zabić czas. Zamiast tych czynności – przeznacz ten czas na naukę! Może myślisz, że jest to tylko kilka sekund / minut, ale w ten sposób tracisz kilka godzin każdego tygodnia!

Docieramy do głównego tematu tego postu. Aby rozwijać się jako jednostka, musisz uczyć się każdego dnia… Ale jak się uczyć, kiedy naprawdę nie ma się czasu? Co zrobić, aby mieć więcej czasu na naukę? Przedstawiam wam moje 10 sprawdzonych sposobów, jak się uczyć, kiedy twój czas jest ograniczony.

1. Wstawaj wcześnie rano lub znajdź czas późnymi wieczorami na naukę

Można znaleźć swoją Hour of Power codziennie późnym wieczorem lub wcześnie rano. Nikt wtedy nie odrywa cię od wykonywanych zadań – rodzina śpi, jest cicho na zewnątrz… to Twój czas.

Polecam wybrać jedną z następujących możliwości: wstawać wcześnie rano lub siedzieć do późna wieczorem. Czas na naukę musi być przeznaczony wyłącznie do celów dydaktycznych. Ponieważ w tym czasie nie ma nikogo i niczego, co mogłoby Tobie przeszkadzać – nie zwracaj uwagi na wszelkiego rodzaju rozrywki. Jesteś tylko ty i materiał, na którym trzeba się skupić.

Nawet jeśli w ten sposób na naukę poświęcisz tylko jedną godzinę dziennie – zyskasz 7 godzin tygodniowo, 2 555 godzin rocznie wyłączne na naukę i rozwój osobisty. Zaręczam, że nigdzie nie znajdziesz kursu, seminariów ani studiów, które trwają tak długo! Chcesz być profesjonalistą? Uzyskanie w ten sposób dodatkowych godzin na pewno uczyni Ciebie ekspertem w wybranej dziedzinie! Na pewno warto wdrożyć tą metodę w życie.

Ludzi można sklasyfikować względem najlepszego dla nich momentu na wykonywanie pracy. Można być albo skowronkiem (największa energia jest rano) lub sową (największa energia jest wieczorem). Praca późnymi wieczorami jest dobra dla ludzi, którzy w swojej pracy wykorzystają bardziej prawą stronę mózgu (projektanci, pisarze, atleci / gimnastycy, blogerzy itp.). Oni potrafią uczyć się nawet, gdy jest włączony TV lub gra muzyka. Kiedy trzeba skupić się na pracy, która wymaga umiejętności analitycznych (developerzy, programiści, informatycy, matematycy) aby uczyć się 0 lepiej jest wstawać wcześnie.

Jeśli masz dzieci lub stawiasz przed sobą trudne, wymagające skupienia zadania – zachęcam do wstawania wcześnie rano. Twój umysł będzie wtedy bardziej wypoczęty i będzie ci łatwiej wykonać daną czynność.

Jeśli chodzi o mnie, to przez całe życie byłem „nocnym Markiem”. Nie miałem żadnych zmartwień: posiadałem własną firmę i pracowałem jako freelancer. Czas wstawania rano był dla mnie płynny. Dlatego bardzo lubiłem pracować nad moimi projektami do późnej nocy i szedłem spać bardzo późno. W nocy jest bardzo cicho, nie ma żadnych utrudnień i niespodziewanych sytuacji, oraz można wtedy robić cokolwiek chcesz … Można po prostu skupić się na wszystkim w 100%.

Dziś jestem bardziej skowronkiem. Było ku temu wiele powodów, ale dostrzegłem największe „plusy” w tej metodzie dzięki jednej z wypowiedzi z konferencji TED, którą zamieszam poniżej. Poza tym często jestem zmęczony w nocy (2 dzieci są znakomitymi „szczęśliwymi pochłaniaczami czasu” (w dobrym tego słowa znaczeniu), ponieważ bardzo lubię się z nimi bawić).

2. Naucz się umiejętności zarządzania czasem

Jak dobrze zarządzać czasem? Istnieją dziesiątki publikacji na ten temat. Zachęcam do nauki umiejętności zarządzania czasem, takich jak: tworzenie listy rzeczy do zrobienia (to-do list), organizowanie czasu, wykorzystywanie krótkich przerw (lub techniki Pomodoro), dzielenie zadań na mniejsze grupy i ich priorytetyzacja, planowanie przed wykonaniem i tak dalej.

Nie lekceważ potęgi zarządzania czasem. Moim zdaniem jest to jedna z najważniejszych umiejętności, którą trzeba nauczyć się, aby być osobą bardziej wydajną i wykonywać swoją pracę szybciej i sprawniej.

Zarządzanie czasem to zarządzanie życiem – Brian Tracy

3. Ucz się poprzez wielozadaniowość (wykonując wiele rzeczy na raz)

Wielozadaniowość (multitasking) jest jedną z metod zarządzania czasem. Wielozadaniowość oznacza, że w tym samym czasie ​​robi się kilka rzeczy. Kiedy chcesz uczyć się, możesz to robić zawsze, kiedy jesz, zrelaksujesz się, uprawiasz sport, stoisz w kolejce w sklepie lub jedziesz samochodem. Wielozadaniowość pozwala wykorzystać czas bardziej efektywnie.

Przykład: kiedy biegasz – wystarczy podłączyć słuchawki i włączyć audiobook z rozwoju osobistego czy finansów. Podczas jazdy samochodem – wystarczy po prostu umieścić swoją płytę CD / DVD lub MP3 i uczyć się w ten sposób.

Najlepsze jest to, że audiobooków można słuchać wszędzie. To nic nie kosztuje. Można nauczyć się niesamowitych rzeczy w zaledwie kilka minut dziennie, robiąc coś całkowicie innego, niż siedzenie przy biurku nad książkami.

Z mojego doświadczenia, najlepszy czas do nauki dla mnie był wtedy, gdy szedłem biegać. Często wykonywałem nisko intensywne kardio, które trwało 40-60 minut. W tym czasie zawsze słuchałem audiobooków. Takie rozwiązanie jest zdrowe zarówno dla ciał, jak i umysłu. Kilka pomysłów na moje projekty biznesowe zrodziło się w ten sposób. Po prostu wstawałem rano by trochę pobiegać, a idee pojawiały się same. Trzeba było je tylko wdrożyć w życie. Gdy masz jasny umysł, można lepiej absorbować wiedzę.

Osobiście używam wielozadaniowość za każdym razem, gdy zajmuję się sprzątaniem domu. Zakładam wtedy słuchawki i dzięki temu mam dodatkowo niecałą godzinę więcej na naukę. Dodatkowo, ponieważ muszę wozić swoje dziecko do przedszkola 5 razy w tygodniu (a przy tym siebie do pracy) – samochodów stał się moim miejscem do nauki. Jeżdżę w przybliżeniu 30-40 minut, dwa razy dziennie. Słuchanie audiobooka zamiast radia pozwala wygenerować mi ponad godzinę dziennie, którą przeznaczam na naukę (trzeba jednak uważać, kiedy uczysz się w swoim samochodzie – bezpieczeństwo przede wszystkim). Dobrze jest w takim przypadku słuchać audiobooków, które są mniej rozpraszające, np. rozwój osobisty lub konferencje, nie koncentrujące się na rzeczach analitycznych).

4. Ucz się podczas pracy

Twoja praca jest również doskonałym miejscem do nauki. W pracy masz pewne zadania, które musisz wykonać każdego dnia. Nie ma absolutnie znaczenia, w jaki sposób je zrobisz – praca musi być wykonywana. Jeśli masz pracę fizyczną – możesz słuchać audiobooków przez cały dzień. Jeśli pracujesz w biurze, zawsze możesz znaleźć i nauczyć się czegoś nowego surfując w sieci, gdy masz chwilę przerwy.

Pozwól, że opowiem ci moją historię. Kiedy pracowałem na własny rachunek koncentrowałem się wyłącznie na realizacji projektów. Każdego dnia miałem bardzo wiele projektów do zakończenia (pracowałem jako freelancer grafik i programista). Aby sprostać natłokowi spraw, musiałem nauczyć się, jak lepiej zarządzania czasem. Czasami moja lista rzeczy do zrobienia zawierała 7 projektów na dobę! To było nierealne, aby na wykonanie dobrego projektu przeznaczyć tylko 1 godzinę dziennie! Bardzo często pracowałem po nocach, aby dotrzymać deadline’y. Poprawa wydajności pracy stała się priorytetem

Zarządzanie czasem bardzo mi pomogło. Gdyby nie metody zarządzania czasem, nie byłbym w stanie wykonać tak wielu zadań w tak krótkim czasie. Jeśli chodzi o samozatrudnienie – może zarobki były dobre, ale ciężka praca i praca po nocach dawała „w kość”…

Kilka lat później pracowałem jako grafik w branży poligraficznej. Nasz zespół korzystał z niektórych skryptów automatyzacji w programie Illustrator. Po skończeniu projektu wystarczyło kliknąć na przycisk i projekt był już gotowy do druku. Pozwalało to na zaoszczędzenie nam 20 minut każdego dnia. Automatyzacja była dla mnie wspaniałym pomysłem – jeden skrypt może zaoszczędzić 20 minut dziennie, codziennie? WOW. Niestety, mieliśmy tak wiele projektów że nikt z nas nie myślał o tworzeniu kolejnych skryptów automatyzacji (ja sam nie wiedziałem, jak je tworzyć). Było miło, ale nie chciałem zatrzymać się tylko na 1 branży. Warto było rozwijać się dalej.

Moja trzecia praca była jeszcze bardziej czasochłonna. Zostałem głównym grafikiem w dużej firmie z branży płytek ceramicznych. Praca, którą trzeba było wykonać, przytłaczała mnie. Aby dobrze sprostać powierzonym mi zadaniom – musiałem siedzieć do późna w pracy, a nawet pracować w domu. Używałem 4 różnych komputerów, znajdujących się w 3 miejscach wewnątrz 2 obiektów. Początkowo musiałem chodzić do każdego miejsca, co najmniej 2 razy dziennie (albo potrzebne było wgranie nowych grafik do drukarki, przerobienie wzoru, albo zajmowanie się kwestiami marketingowymi firmy). Takie „bieganie” pomiędzy stanowiskami zajmowało mi więcej niż jedną godzinę dziennie. Na szczęście szukałem rozwiązań na oszczędność czasu. Szybko zorientowałem się, jak skonfigurować wirtualne pulpity na każdym z moich komputerów. W ten sposób mogłem wykonywać trzy rzeczy z jednego komputera, bez wstawania z fotela! Dodatkowo skonfigurowałem nawet pulpity w domu, abym w nagłych sytuacjach mógł zarządzać plikami w firmie.

Takie zastosowanie technologii pozwalało mi np. tworzyć projekt graficzny płytki na jednym komputerze, renderowanie sceny 3D na dwóch innych komputerach (renderowanie trwało 2-5 godziny dziennie + Photoshop wykończeniowymi do osiągnięcia!) + kolejne sprzęty służyły do wysyłania i pobierania dużych plików przeznaczonych do druku w kolorowych drukarkach produkcyjnych. Myślisz, że to za dużo jak na jedną osobę? Też tak myślę.

Zawsze kochałem się uczyć. Codzienna i ciężka praca nie przeszkadza mi wcale. Moje umiejętności zarządzania czasem pomagały mi dużo, ale po narodzeniu pierwszego dziecka nie mogłem wkładać już tak wiele wysiłku w pracę… na szczęście!

Zmieniłem branżę na zupełnie inną. Ponieważ byłem dobry nie tylko na projektowaniu graficznym (znałem dobrze software od Microsoft – Access, Word, Excel, oraz programowanie, np. PHP, VBA), zacząłem pracować jako planista produkcji w dużej firmie. Wciąż mam wiele szacunku dla wiedzy jaką tam zdobyłem i technologii, jaką mogłem zobaczyć. Moje pierwsze miesiące były trudne. Koledzy z działu pokazali, w jaki sposób planuje się produkcję. Wyglądało to na trudne zadanie. Dzięki wcześniejszym doświadczeniom szybko zorientowałem się, że niektóre codzienne czynności można z powodzeniem wykonać za pomocą skryptów automatyzacji. Jedyne co było potrzebne, to zaawansowany system liczenia wg ściśle określonych warunków. Mój pierwszy program był gotowy po miesiącu pracy i całkowicie zmienił sposób planowania. Teraz – po wielu ulepszeniach – jesteśmy w stanie zaoszczędzić do 3 godzin dziennie. Więcej wolnego czasu pozwala nam skupić się na innych zadaniach. To zabawne, jak prosty pomysł, że może generować tak wiele korzyści. Teraz staram się automatyzować wszystko, co jestem w stanie. Jak już wcześniej wspomniałem:nie ma znaczenia, w jaki sposób wykonasz zadanie – praca musi być zrobiona. Dlaczego więc poświęcać czas na coś, co może odbywać się automatycznie?

5. Ucz się poprzez rezygnację z czegoś

Zawsze wybieramy to, co będziemy robić każdego dnia. Aby mieć więcej wolnego czasu, czasami trzeba zrezygnować z niektórych rzeczy lubisz. Nadaj zadaniom priorytety.

Pomyśl o sytuacji: masz ważną podróż służbową i musisz nauczyć się nowego języka obcego tak szybko, jak tylko możliwe. Dodatkowo jesteś fanem koszykówki i jutro twoja ulubiona drużyna ma ważny mecz w telewizji. Co wybierzesz? Naukę czy relaks? Jeśli zabawa (koszykówka) jest ważniejsza niż uczenie się (język), jesteś w złym położeniu!

Oczywiście trzeba mieć dystans do wszystkiego. Nie można odłożyć wszystkiego na bok, tylko po to aby się uczyć. Trzeba zachować umiar między nauką i odpoczynkiem – bez wariacji!

6. Ucz się tworząc odpowiednie warunki do nauki

Jak wspomniałem wcześniej, dobre warunki do nauki są kwestią kluczową. Trudno jest uczyć się, gdy dziecko płacze lub gdy jesteś w głośnym, zatłoczonym miejscu. a dużo rzeczy może cię rozpraszać. Aby się skupić, trzeba najpierw oczyścić umysł. Wybierz miejsce, gdzie czujesz się najbardziej komfortowo. Spróbuj być w również w dobrym nastroju. Zawsze sugeruję, aby zawsze mieć przy sobie słuchawki lub czytnik eBooków. W ten sposób – jeśli nic ważnego się nie dzieje – zawsze możesz poświęcić czas na naukę.

Rób o wiele więcej. Jeśli chcesz uczyć się nowego języka, możesz zmienić język domyślny telefonu komórkowego i słuchać podcastów / radia lub TV w języku obcym. Można również znaleźć fora lub książki napisane w tym języku. Odpowiednie warunki to sprawdzony sposób, aby szybko nauczyć się nowego języka.

7. Ucz się przed snem i w trakcie snu

Spróbuj metody, której nauczyłem się z książki Briana Tracy’ego Zarządzanie czasem. Przed snem – kiedy jesteś w łóżku – zanim zaśniesz, pomyśl o problemach, lub przejrzyj ponownie swój materiał do nauki. Kiedy ty śpisz, działa twoja podświadomość. Zawsze przeznacz kilka minut przed snem na ten nawyk. Będziesz zaskoczony, jak wiele może się zmienić.

Inna metoda, którą czasami używam jest sen i włączanie audiobooka w tle. Używam słuchawek lub (gdy jestem sam) włączam audiobooki bezpośrednio z smartphone. Można również czegoś nauczyć się w ten sposób. To nie jest metoda, aby doskonale opanować materiał, ale twoja podświadomość jest aktywna podczas snu. Możesz znaleźć rozwiązania dotyczące różnych problemów, bez świadomej ingerencji w ich źródła.

8. Ucz się w trakcie wysiłku fizycznego – ćwiczeń

Ćwiczenia są bardzo ważne! Aby zachować zdrowie, być w dobrym stanie fizycznym i psychicznym. Po prostu trzeba ćwiczyć. Twój organizm potrzebuje bodźców do wzrostu, tak samo jak twój umysł. Czujesz przypływ endorfin po każdym treningu, co daje tobie szczęście. Po ćwiczeniach masz więcej energii przez cały dzień. Po umiarkowanym wysiłku fizycznym łatwiej jest siedzieć do późna w nocy, bo twój metabolizm działa sprawniej.

Podczas ćwiczeń w niskiej intensywności (cardio), można bez problemu słuchać swojego ulubione materiału edukacyjnego z telefonu komórkowego (gdy jesteśmy na zewnątrz) lub po prostu oglądać ulubione konferencje lub tutoriale bezpośrednio z komputera (np. gdy biegamy na bieżni). Uwaga: taka nauka ze zrozumieniem nie jest możliwa, kiedy mamy ciężkie treningi, np. treningi siłowe, HIIT, intensywne zestawy ćwiczeń, sztuki walki i tak dalej. Po prostu nie jesteś w stanie skupić się na nauce, jeśli czujesz ból fizyczny.

9. Ucz się przez zadawanie pytań

Zawsze zadawać pytania. Nie udawaj, że wiesz wszystko. Proście, a będzie wam dane – wszyscy to znamy. Ale dlaczego boimy się zadawać pytania?

Szkoła uczy nas, że musimy znaleźć rozwiązanie naszego problemu w książkach, albo poprosić o odpowiedź nauczyciela (nie innych ludzi). Pozyskujemy w ten sposób fakty, nie opinie. Czasami fakty nie są wystarczające, aby mieć pełną wiedzę na dany temat. Aby samemu znaleźć rozwiązanie, trzeba znać opinię innych ludzi. Różne doświadczenia i ich wiedza pozwoli tobie spojrzeć na problem z innego punkt widzenia. Dlatego fora, wiadomości, strony DIY (Do It Yourself), FAQ i social media są dobrymi miejscami do nauki poprzez zadawanie pytań. Używaj ich często. Jedną z najlepszych rzeczy używania tych miejsc jest to, że nie musimy być obecni 24/7. Wystarczy zadać pytanie i wrócić później, aby otrzymać odpowiedź. Możesz ją sprawdzić za każdym razem kiedy tego potrzebujesz. W sieci nic nie ginie.

 10. Ucz się od innych ludzi

Każda osoba, jaką kiedykolwiek spotkasz jest ekspertem w pewnej dziedzinie. Może być specjalistą IT, lub po prostu mamą w pełnym wymiarze czasu. Każdy ma swoją własną historię. Doświadczenia innych są nie do przecenienia. Należy uczyć się od siebie. Nie należy lekceważyć nikogo.

Pytanie kogoś o nurtującą nas kwestię pomoże na znalezienie odpowiedzi. Trzeba uczyć się na swoich błędach, ale mądrzy ludzie uczą się też na błędach innych. Można w ten sposób uniknąć niektórych nieprzyjemnych sytuacji.

Pytaj ludzi o wszystko, co chcesz, zadawaj tak wiele pytań ile potrzebujesz. Uważaj aby pytania te nie było ani głupie, ani irytujące. Nie bądź nachalny. Rozmawiając twarzą w twarz trzeba szanować drugą osobę. Jeśli ktoś nie chce rozmawiać z tobą w pewnej sprawie, nie pytaj więcej. Zawsze używaj strategii Win – Win.

Aby zgłębić tajniki bardziej złożonego materiału dydaktycznego, powinieneś znaleźć mentora. Mentor może ci powiedzieć, co musisz robić w danej chwili, a czego nie powinieneś. Pokaże, czego powinieneś się uczyć w pierwszej kolejności. Mentor był wcześniej w takiej samej sytuacji, w jakiej ty się znajdujesz. On już wie, co zrobił dobrze a co źle. Słuchaj uważnie jego słów.

Zawsze możesz mieć więcej mentorów, lub inspirować się niezwykłymi postaciami. Zachęcam, abyś dowiedział się, jak oni żyją, jakie mają nastawienie psychiczne i co zrobili w młodości, że osiągnęli tak ogromny sukces.

Konkluzja

Aby mieć więcej czasu na naukę, wystarczy użyć metod prezentowanych w tym poście. Są to pomysły, które można zastosować na co dzień. Zachęcam, aby wybrać jeden lub dwie metody i po prostu stosować je przez kilka dni. Będziesz zaskoczony, jak wiele możesz się nauczysz. wielki postęp dokonać w dłuższym okresie czasu. Nie spiesz się. Pamiętaj, aby być w dobrym stanie psychicznym trzeba mieć trochę zabawy również. Należy – ale nie muszą – aby korzystać z tych metod ściśle codziennie. Czasami zmiany planów następuje: Ty (lub ktoś z twojej rodziny) zachorował, można wyjść z pracy późnym itp Zależy ile chcesz nauczyć się nowego materiału – spróbuj nauczyć się go na co dzień.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook