Osiągnij wolność finansową poznając kilka słów

Słowa mają moc

Słowa są punktem zwrotnym między myślami a czynami. Ich odpowiednie wykorzystywanie może mieć zaskakujący wpływ na życie. Bez znajomości znaczenia słów, bardzo trudno dostrzec schematy i zachowania, niezbędne do dobrego zarządzania zadaniami. Słownictwo używane przez ludzi bogatych pozwala nam zrozumieć, jak ludzie majętni osiągnęli wolność finansową.

Słownictwo bogatych ludzi

Wersja posta po angielsku dostępna tutaj.

Chciałbym rozpocząć ten post cytatem:

„Twoje przekonania stają się twoimi myślami,
Twoje myśli stają się twoimi słowami.
Twoje słowa stają się twoim działaniem,
Twoje czyny stają się nawykami.
Twoje nawyki stają się Twoją wartością.
Twoje wartości stają się twoim przeznaczeniem.”

– Mahatma Gandhi

Słowa mogą mieć wpływ na całe Twoje życie – mogą je też całkowicie odmienić! Znalazłem świetny przykład dla tej idei w książce Marka Fishera „Sekret milionera„: John Blake (główny bohater) odwiedza bogatego człowieka, aby poznać sekret do osiągnięcia sukcesu finansowego. Po wejściu do swojego pokoju, drzwi zostają zamknięte od zewnątrz. W pokoju tym znajduje się drukarka, która sama się włącza. Na wydrukach widnieje tylko jedno zdanie powtarzane raz za razem: „POZOSTAŁA CI GODZINA ŻYCIA POZOSTAŁA CI GODZINA ŻYCIA (..)”. Zaniepokojony bohater wygląda przez okno i dostrzega osobę ubraną na czarno, zbliżającą się do domu. Niedługo po tym, słychać kroki osoby kierującej się na górę, w stronę pokoju. Blake jest przerażony – ogarnia go panika. Wie, że to jego ostatnie minuta życia … Bezsilność nie pozwala mu na wykonanie żadnego kroku. Następnie drzwi otwierają się i okazuje się, że był to milioner. Wszedł on do pokoju spokojnie, z uśmiechem. Wyjaśnił bohaterowi potęgę słów – jak proste zdanie może zmienić światopogląd i – w efekcie – całe życie.

Ten przykład pokazuje, jak bardzo nasze nastroje i zachowania zależą od słów. Gdy zaczyna się używać innego słownictwa, wszystko się zmienia. Twój wewnętrzny głos mówi często, że nie można czegoś zrobić – to prowadzi do odwlekania celów na później (prokrastynacja). Nawet w najtrudniejszych chwilach, ktoś może cię rozweselić, wesprzeć lub zmienić twoje nastawienie używając tylko jedno słowo. Czasami zwykłe „przepraszam” zmienia wszystko. To samo tyczy się pracy, relacji z innymi ludźmi i pieniędzy.

Nowe słownictwo

Sukces w pewnym przedsięwzięciu zaczyna się wraz z poszerzeniem słownictwa. Słowa reprezentują wiedzę, jaką posiadamy. Słowa mogą zabić lub wyleczyć, pozwalają zwyciężyć nad wszelkimi problemami. Na przykład: zawodowy bokser przed walką zmienia swoje otoczenie. Zawiesza plakaty na ścianie z podobiznami legend tego sportu. Sala treningowa staje się jego domem. Ciągle jest wspierany poprzez słowa motywacyjne trenera. Myśląc o wygranej, sztab tworzy i wykorzystuje nowe słowa aby nadać niektórym technikom nowe znaczenie (aby przeciwnik nie wiedział w trakcie walki, co trenerzy chcą bokserowi podpowiedzieć). Jego postawa zmienia się od „JA nie dam rady” do „JA mogę”. Ludzie sukcesu to ludzie, którzy nigdy się nie poddają.

Poznanie znaczenia słów jest istotne, by rozwiązać wiele zadań i problemów. Od strony biznesowej – lekarze uczą się słownictwa z zakresu medycyny, prawnicy słownictwa prawa, a nauczyciele – słownictwo edukacji. Wszystko to, ile teraz wiesz i czego nauczyłeś się do tej pory, ukształtowało cię do używania różnych słów do opisania zaistniałych sytuacjach.

Pamiętaj, że słownictwo kształtują nasze przeznaczenie. Jeśli mówisz do siebie: „Ja nigdy nie będzie bogaty.”, Prawdopodobnie tak będzie. To ważne, aby mieć grupę przyjaciół, którzy są entuzjastycznie nastawieni do życia i nie stwarzają Tobie żadnych przeszkód. Na przykład: jeśli masz najbliższego przyjaciela lub członka rodziny, który mówi ” Nie oszukuj się. Nigdy nie będziesz miał pieniędzy”, to może okazać się to prawdą. Trzeba trzymać się z dala od tych zakłóceń. Aby osiągnąć swoje cele finansowe musisz je najpierw poznać.

Chcesz być bogaty? Zmień swój sposób myślenia

Nauczenie się słownictwa ludzi bogatych jest niezbędne do dobrego zarządzania finansami. Niestety, szkoła nie uczy nas niczego o inwestowaniu, finansach, pieniądzach, rachunkowości, prawie spółek i opodatkowania. Powinniśmy dokształcać się samemu, poprzez zaangażowanie czasu w gry i aplikacje, książki, seminaria, zajęcia i coaching. Na stronie FinancialGoal.eu można również znaleźć wiele ciekawych informacji na temat finansów.

Należy dokładnie zrozumieć, jak proces zarabiania i wydawania pieniędzy wygląda u ciebie. Musisz znać dochody, koszty i przepływy środków pieniężnych. Trzeba mieć plan, jak pomnożyć kapitał. Określenia, takie jak: aktywa, pasywa i przepływy pieniężne powinny być dla ciebie zrozumiałe. Kiedy poznasz te słowa, łatwiej będzie znaleźć korelacje między pieniędzy zarabianymi a wydawanymi. Gdy dowiesz się tego wszystkiego, z pewnością stworzysz skuteczną strategię finansową, która pozwoli ci na budowę bogactwa.

Innym, doskonałym przykładem mocy słów jest nauka płynąca z książki Bogaty ojciec, Biedny ojciec, napisanej przez Robert Kiyosaki’ego. Dla mnie ta książka była kamieniem milowym w drodze do wolności finansowej. W Bogaty ojciec, Biedny ojciec autor opisuje, dlaczego nauczenie się słownictwa bogatych ludzi jest bardzo ważne dla każdego z nas. Autor pisze także o mentalności ludzi bogatych, oraz podpowiada w jaki sposób uzyskać lepsze rezultaty, po prostu zmieniając punkt widzenia. Podstawową różnica między bogatymi a biednymi jest używanie słownictwa finansowego.

Gdy zapytasz osobę biedną jak stać się bogatym – powie ci: „żyj poniżej swoich potrzeb, oszczędzaj jak najwięcej, kupuj tylko najbardziej potrzebne rzeczy.” Gdy zadasz to samo pytanie znanym, odnoszącym sukcesy bogatym ludziom, dostaniesz całkowicie inne odpowiedzi. Oni doskonale znają słownictwa ludzi bogatych, a więc odpowiedzi będą takie jak: „żyć swoją pasją i osiągnąć swoje marzenia, nie oszczędzaj zbyt wielu pieniędzy, kupuj aktywa”. To właśnie jest edukacja sukcesu!

„Jeśli chcesz zobaczyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość danej osoby, po prostu wsłuchaj się w jej słowa.” – Bogaty ojciec

Zmieńmy więc nasz leksykon. Jak mówi Tony Robbins – wieczną zmianę można przeprowadzić w sekundę. Wystarczy postępować zgodnie ze wzorcem i użyć innych słów nadając nowy sens tej samej idei.

Przykłady:

Zmień „chcę być wolny od długu” na „chcę być wolny finansowo.”
Zmień „nie mogę sobie na to pozwolić” na „jak mogę sobie na to pozwolić?”
Zmień „żyj poniżej swoich potrzeb” na „rozszerz swoje potrzeby.”
Zmień „potrzeba pieniędzy, aby zarabiać pieniądze” na „potrzeba czasu, aby zarabiać pieniądze.”
Zmień „muszę ciężko pracować dla pieniędzy” na „pieniądze innych ludzi muszą ciężko pracować dla mnie.”
Zmień „odsetki są magiczne” na „dźwignia finansowa jest magiczna.”
Zmień „stwórzmy budżet i trzymajmy się go” na „stwórzmy rachunek przepływów pieniężnych.”

„Bogaty człowiek kopie złoto, podczas gdy biedny jest zaniepokojony kosztem łopaty”. – R. Kiyosaki

Około 10 lat temu, gdy rozpocząłem zdobywanie doświadczenia w finansach odkryłem, że słownictwo fachowe rzeczywiście daje więcej możliwości. Wpływ na to ma Prawo Przyciągania (doskonale opisane w książce Rhondy Byrne – The Secret). Zdecydowałem się kopać głębiej. Kupiłem nieruchomość pod wynajem i zacząłem inwestować na giełdzie. Wybrałem inną ścieżkę naukową. Z branży IT wybrałem finanse i rachunkowość. Poznałem wiele ciekawych zagadnień nie tylko teoretycznie, ale również poprzez praktykę. Nigdy nie żałowałem moich poczynań. Teraz mogę powiedzieć, że posiadam dobrą wiedzę i doświadczenie w biznesie. Udało mi się zbudować kilka udanych brandów i skupiam się obecnie na generowaniu przychodu pasywnego. Wiem, że im więcej doświadczenia zdobędę teraz, tym wyższy profit będę otrzymywać w przyszłości. Wszystko wymaga czasu i determinacji.

Słownictwo bogatych

Ważne jest, aby zrozumieć podstawowe pojęcia z zakresu finansów – takie jak podstawy rachunkowości (o których więcej w tym poście), teoria inwestowania, jak działa giełda, prawo dotyczące podatków i generalnie pieniędzy. Takie słownictwo pozwoli osiągnąć niezależność finansową. Są to  podstawy finansów, które wszyscy musimy się nauczyć. Na szczęście, terminologia jest zrozumiała i łatwa do stosowania na co dzień. Te słowa to:

 1. Sprawozdanie finansowe
 2. Dochód
 3. wydatki
 4. Przepływy środków pieniężnych
 5. Rodzaje dochodów

Uwaga: Aby poznać znaczenie słów na realnych przykładach, zachęcam do pobrania mojego arkusza budżetu domowego – FG Balance Sheet (wersja polska i angielska). Jest to narzędzie ułatwiające planowanie przyszłości finansowej. Obejmuje on wszystkie zagadnienia prezentowane w tym poście.
Poniższe objaśnienia są definicjami nie-księgowymi, co oznacza celowe uproszczenia, by dane słowo było zrozumiałe dla każdego. Dokładnie ta sama terminologia jest stosowania w przedsiębiorstwach. Firmy muszą mieć większą kontrolę nad pieniędzmi (zarządzanie i sterowanie, prawo podatkowe). Zanurzmy się głębiej w znaczenie każdego słowa:

Sprawozdanie finansowe

Sprawozdanie finansowe FB Balance Sheet

Sprawozdanie finansowe to rodzaj rachunku, który obejmuje wszystkie dochody i wydatki. Jest to metoda księgowa służąca do kontroli finansów. W sprawozdaniu finansowym możesz zobaczyć, ile w danym czasie zarobiłeś pieniędzy oraz na co je wydałeś.

Porady do prowadzenia FG Balance Sheet:

Bardzo ważne jest, aby wypełnić sprawozdanie finansowe jak najdokładniej. Spróbuj wprowadzać wszystkie dochody i wydatki. Dobrze jest wprowadzać informacje do arkusza, co najmniej raz w tygodniu. Najlepszym sposobem codzienna aktualizacja własnego sprawozdania finansowego (co zajmie Ci może 5-10 minut dziennie). Jeśli pod koniec miesiąca nie masz pewnego rodzaju przychód lub koszt, umieścić zero ( „0”) w docelowej komórce. Jeśli nie masz pasywnego dochodu lub dźwignią – nie martw się. Tworzy się go bardzo powoli. Bądź najbardziej precyzyjny, jak to możliwe i nie udziwniaj. Jest to ważne w rocznym sprawozdaniu finansowym – podsumowaniu miesięcznym. Im bardziej dokładne dane dodasz, tym bardziej precyzyjne będą statystyki i możliwość wyciągania wniosków. W branży IT nazywam się to GIGO (Garbage in – Garbage out).

Dochód (przychód)

Investopedia obejmuje dochody jako: „pieniądze, jakie dana osoba lub firma otrzyma w zamian za dostarczenie towaru lub usługi lub poprzez zainwestowanie kapitału.” Aby uprościć – dochody to pieniądze, które otrzymujesz. Oczywiście dochód i przychód to nie to samo, a często używa się je zamiennie. Jest to duży błąd. Zgodnie z definicją:

dochód (to co dostajemy „na rękę”) = przychód (wszystko co otrzymujemy przed opodatkowaniem i kosztami) – koszty uzyskania przychodu (np. podatki, koszty transportu, opłaty manipulacyjne, koszty wysyłki itp.).

Dochód to realne pieniądze, jakie otrzymujemy. Ponieważ dużo łatwiej (i precyzyjniej ze względu na możliwości kontroli) monitorować przychód, ja zawsze skupiam się właśnie na nim. Moim zdaniem nie należy poświęcać aż tak dużej uwagi i poprawiać każdego co jest dochodem, a co przychodem. Dobrze jest znać różnice, ale ważniejsze jest monitorowanie wpływów i wydatków, niż czysta teoria.

Istnieją cztery rodzaje przychodów, jakie możemy uzyskać – aktywny (liniowy), pasywny (rezydualny), dźwigni finansowej i przychody nadzwyczajne. Rzućmy okiem na każdy z nich nieco bardziej szczegółowo.

1. Przychód aktywny (przychód liniowy)

Przychód aktywny jest rodzajem przychodów generowanych zawsze podczas naszego aktywnego zaangażowania. Kiedy robimy coś osobiście, aby wygenerować dochód – używamy formy liniowej. Przychód ten jest generowany przez pracę – jako pracownik (nie ważne jak wysoko jesteś na drabinie korporacyjnej) lub samozatrudniony. Przychód tego typu może być wypłacony niezwłocznie lub w określonym (często stałym) czasie (wypłaty tygodniowe, dzienne, miesięczne).

Przykłady:

 • Praca na etacie.
 • Praca na własny rachunek (samozatrudniony, jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki, własny biznes, w którym pracujesz).
 • Consulting, prowadzenie wykładów.
 • Konferencje, przemowy.
 • Nauczanie innych.
 • Zarządzanie.
 • Wykonywanie wszelkiego rodzaju działań, które są oparte na zasadzie czas / wysyłek (time / effort).

2. Przychód pasywny (przychód rezydualny)

Jest to najważniejszy rodzaj przychodu, na którym należy się skupić. To rodzaj przychodu, który bogaci ludzie budują jako priorytet. Wiele osób nie wie o przychodzie pasywnym – dlatego są często w trudnej sytuacji finansowej. Przychód pasywny to rodzaj przychodu który otrzymujemy, gdy nie jesteśmy aktywnie zaangażowani w pracę. Innymi słowy: wykonujemy pracę tylko raz i otrzymujemy wielokrotnie wynagrodzenie za wykonaną pracę. Zarobki generowane są sukcesywnie, nawet podczas snu! Przychód pasywny pochodzi zawsze z różnych źródeł – zawsze z utworzonych lub nabytych aktywów.

„Kto pracuje przez cały dzień, nie ma czasu na zarabianie pieniędzy.” – John D. Rockefeller

Na FinancialGoal skupiam się właśnie na nauce o przychodzie pasywnym. Ten rodzaj przychodu jest najważniejszym czynnikiem bogactwa i niezależności finansową. Jeśli chcesz być bogaty – musisz dążyć do spełnienia reguły:

Przychód pasywny > koszty utrzymania

Gdy Twój PRZYCHÓD PASYWNY będzie większy niż miesięczne KOSZTY UTRZYMANIA, będziesz wolny finansowo.

Przykłady:

 • Przychody z najmu nieruchomości i nieruchomości inwestycyjnych.
 • Przychody z działalności gospodarczej (tylko przychody, które nie zarobiłeś przy osobistym zaangażowaniu).
 • Inwestycje i oszczędności.
 • Partnerstwo i marketing sieciowy (sprzedawanie produkty innego dostawcy).
 • Dywidendy.
 • Wpłaty licencyjne.
 • Patenty.
 • Tworzenie udanych marek.
 • Tworzenie wirtualnych aktywów, jak pisanie eBooków, blogów, itp.
 • Podcasting, vlogi, budowanie niszy.

3. Przychody dźwigni finansowej

Przychody dźwigni finansowej, to forma przychodów generowanych za pomocą wysiłku innych ludzi. Ludzie mogą zainwestować swój czas, pieniądze lub oba. Wykorzystujesz dźwignę finansową, aby zarobić więcej pieniędzy. Przychód dźwigni finansowej jest generowany, gdy masz pod sobą ludzi sprzedających dla ciebie pewne rzeczy i dostają za sprzedaż nagrodę (np 1%, 10% do 50% zysku). Jeśli jesteś sprzedawcą i zarobki są uzależnione od sprzedaży – właśnie ten rodzaj przychodu generujesz.

Wolałbym zarabiać 1% z pracy 100 ludzi niż 100% z pracy własnej.  – J. Paul Getty

Przykłady:

 • Affiliate Marketing lub program partnerski.
 • Tworzenie produktów i sprzedawanie ich w Internecie.
 • Partnerstwo. pośrednictwo i marketing sieciowy (sprzedaż swoich produktów innym).
 • Dropshipping.
 • Posiadanie własności intelektualnej własnej lub marki.
 • Inwestowanie w nieruchomości.
 • Kluby biznesowe, Marketing sieciowy lub system franczyzowy.

4. Przychody nadzwyczajne

Przychody nadzwyczajne to rodzaje przychodów, które występują niespodziewanie na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Może to być ogromny skok cen produktu, który generuje dodatkowe pieniądze lub tylko doskonała okazję do sprzedaży swoich aktywów. Ten rodzaj przychodu może być okazjonalny, czasowy lub pozwalający generować przychód długoterminowo. Przychodów nadzwyczajnych nie można przewidzieć na pewno. Czasami kwota przychodu jest przypadkowa.

Przykłady:

 • Wygranie na loterii.
 • Otrzymanie pieniędzy od rodziców / znajomych / rodziny.
 • Przychody z giełdy papierów wartościowych lub inwestycji (kupuj tanio, trzymaj i sprzedaj, gdy cena jest wysoka).
 • Sprzedaż zapasów magazynowych w momencie wzrostu cen.
 • Składki i darowizny.
 • Sprzedaż własnej nieruchomości.

Wydatki

Wszyscy mamy wydatki. Niektóre z nich są stałe – np. rachunki, edukacji, twoje wydatki na dzieci itd. Każdy z nas popełnia błąd nieplanowanych wydatków każdego miesiąca (szczególnie jeśli chodzi o kupowanie jedzenia i napojów, oraz „super okazji”). Niestety większość z nas nawet nie wie, gdzie wydajemy  pieniądze. Często będąc na zakupach dorzucamy do koszyka dodatkowy batonik, jogurt itp. Koszt nieco ponad 1 zł, ale gdy zdarza się to często – np. codziennie – z naszego budżetu w ciągu roku znika ponad 365 zł. Czy pamiętasz, co kupiłeś w zeszłym miesiącu? Jestem pewien, że nie jesteś świadomy wszystkich wydatków, jakie miałeś w danym miesiąc … ale powinieneś.

Wartość netto

Wartość netto jest obliczana poprzez odjęcie kosztów od dochodu. Wartość netto jest (poza określeniem zysku / straty) pozwala nam sprawdzić przepływy gotówki. Gdy twoje dochody są większe niż koszty – w pewnym okresie czasu osiągasz zysk, a przepływ gotówki jest dodatni.

Bilans

Bilans Aktywa i Pasywa FB Balance Sheet
Bilans jest zestawieniem, które obejmuje wszystkie aktywa i pasywa, jakie posiadamy. W zestawieniu tym znajdziesz informacje, co w pewnym okresie czasu generuje nam przychód pieniężny, a co jest naszym obciążeniem finansowym.

Aktywa (majątek)

Najprostsza (nie – księgowa) definicja składników aktywów to: wszystko, co wkłada nam pieniądze do kieszeni. Aktywa są wykorzystane przez ludzi majętnych do generowania bogactwa w czasie. Najbardziej popularne rodzaje aktywów to: oszczędności, akcje / obligacje / depozyty, nieruchomości, stworzone biznesy, zapasy magazynowe. Inna, definicja aktywów: aktywa to takie składniki majątku, które po sprzedaży wygeneruje ci więcej pieniędzy, niż koszty wcześniejszego zakupu tej rzeczy.

Pasywa (źródła finansowania aktywów)

Najprostsza (nie – księgowa) definicja składników pasywów to: wszystko, co wyciąga nam pieniądze z kieszeni. Najbardziej popularne rodzaje pasywów to:  hipoteka na dom, wszystkie formy kredytowania, dług detaliczny, koszty oprogramowania, kapitał własny i obcy. To (z personalnego punktu widzenia) również wszelkiego rodzaju kosztowności, samochody, drogie ubrania, gadżety.  Inna, (księgowa) definicja pasywów: źródła finansowania aktywów.

Przepływy środków pieniężnych (Cash flow)

Jest to jeden z najważniejszych słów, jakie musimy poznać. Należy dobrze zrozumieć temat przepływów pieniężnych. Możemy zdefiniować przepływów pieniężnych jako kwota netto pieniędzy przesyłanych do i- z firmy (lub personalnie – do Ciebie). Dodatnie przepływy pieniężne wskazują, że mamy płynność finansową – to znaczy, że pieniądze generują nam zyski. Cash flow określa, czy nasze pieniądze są gromadzone i zyskują na jakości (inwestowanie w aktywa), czy wydaje się je na bieżąco (inwestowanie w pasywa)

Ruch pieniędzy z działalności gospodarczej, aktywów lub przedsięwzięciu finansowym. Przepływy pieniężne mogą odnosić się do pieniędzy pochodzących z – lub – do firmy.

Inne ważne słowa:

Poniższe słowa warto poznać gdy już będziemy bardziej doświadczeni w finansach.

 • Odsetki.
 • Stopa kapitalizacji.
 • Dźwignia finansowa.
 • EBIT, EBITDA.
 • indeks cen PPI.
 • Dywidendy.
 • Marketing sieciowy.
 • Wiedza finansowa.
 • Finansowe IQ.
 • Wyścig szczurów.
 • Formy i rodzaje biznesu.
 • Rynek.
 • Podaż i popyt.

Aby osiągnąć wolność finansową – najpierw zmień swoje słownictwo.

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook