Siła wyznaczania celów. Odkryj sekret ludzi sukcesu!

Czy to, co robimy obecnie daje nam satysfakcję?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego wśród wielu osób pochodzących z jednego środowiska tylko niewielu odnosi sukces? Czy jest to przypadek?
Statystycznie szacuje się, że każdy z nas ma przynajmniej raz w roku znakomity pomysł, na którym mógłby zarobić miliony dolarów. Dlaczego jednak wśród naszych znajomych nie ma takiej osoby? Dlaczego to My nie jesteśmy milionerami?

Siła wyznaczania celów. Odkryj sekret ludzi sukcesu!
Siła wyznaczania celów. Odkryj sekret ludzi sukcesu!


Powodów może być wiele, ale jednym z najważniejszych – najbardziej istotnych rzeczy jest uświadomienie sobie, jakie są nasze prawdziwe cele, oraz ich zrealizowanie!
Oczywiście na drodze staną nam niezliczone przeszkody, z którymi musimy się zmierzyć. Najważniejszą rzeczą, jaką musimy zrobić to wyznaczenie krótko, średnio i długoterminowych celów.

Czym jest cel?

„A goal is a dream with a deadline.” (Cel to sen z określonym terminem realizacji) – Napoleon Hill

Jak wspominałem w moim artykule na blogu FinancialGoal.eu dotyczącym finansów, przychodu pasywnego i personal development: cel (finansowy) musi zostać zapisany. Możesz zapisać go zarówno na kartce papieru, jak i w każdej innej technologicznej postaci (w portfelu / jako wallpaper lub Sticky Notes / w smartfonie / tablecie / PC etc.). Ważne jest to, abyś miał go przed oczami co jakiś czas (postaraj się, aby nie był on widoczny zawsze w jednym miejscu – np. na biurku ponieważ z doświadczeń wynika, że jeśli obiekt jest wciąż w jednym miejscu zawsze na widoku, po jakimś czasie twoja podświadomość nie pozwoli Ci skupić się na tym obiekcie – pisze o tym Brian Tracy w książce „Zarządzanie czasem”).
Nie ma nic gorszego niż przeżyć wiele lat swojego życia i uświadomić sobie, że mogłeś dokonać czegoś wspaniałego – żyć jak we śnie, a nie dotarłeś do tego momentu. Właśnie – jakiego momentu? Jaki był twój cel? Kim chciałbyś być i co chciałbyś dokonać. Wreszcie – co zrobiłeś, aby być lepszą osobą, mieć więcej od życia? Czy znasz drogę, jaką chciałby podążać?

“If you don’t know where you are going, you’ll end up someplace else.”― Miś Yogi – Yogi Berra

Być może zastanawiasz się jak sprawić, aby każdy, nawet najtrudniejszy cel stał się realny i co zrobić, aby nie ponieść klęski? Jedyną metodą jest uświadomienie sobie, jakie są twoje życiowe cele i zrobić wszystko aby do nich dojść.

Mądre (SMART) cele

W literaturze zarządzania często mówi się o metodzie SMART w wyznaczaniu celów. Z tą metodą spotkałem się na studiach i od razu spodobał mi się pomysł ujednolicenia celu do prostej zasady.
Metoda SMART to akronim od słów:
Skonkretyzowany (Specific) – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i nie pozostawiające miejsca na luźną interpretację,
Mierzalny (Measurable) – a więc tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji,
Osiągalny (Attainable) – inaczej mówiąc realistyczny; cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji,
Realny (Realistic) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował,
Określony w czasie (Timely) – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć.
Zgodnie z polskim nazewnictwem możemy określić cel metodą SMART, że sformułowany cel powinien być:
Szczegółowy – zawierający konkretny przekaz;
Mierzalny – aby można było go zmierzyć, czyli liczbowo wyrazić jego realizację;
Atrakcyjny – aby nie był nudny oraz wzbudzał ciekawość i chęć do działania;
Realistyczny – aby był możliwy do osiągnięcia (poziom celów a także ich realizacja znacznie różni się w każdej metodyce);
Terminowy – aby był określony czasowo (wyznaczony czas osiągnięcia celu mobilizuje)
Źródło: Wikipedia
Jako dość popularny przykład można podać wyprawę na wycieczkę w wysokie góry. Aby dotrzeć na szczt musisz sporządzić listę najbardziej potrzebnych rzeczy, określić dokładne miejsce wędrówki i dobrze się przygotować. Bez tego nie masz szans wspiąć się na odległy szczyt. Tym szczytem jest twój długoterminowy – finalny cel. Ten cel może być traktowany na wielu płaszczyznach. Może być to cel finansowy (Financial Goal), związany z twoim ciałem, związkami interpersonalnymi, statusem społecznym itp. Aby zrealizować długoterminowy cel musimy rozłożyć jego wykonalność na wiele średnio i długoterminowych celów, ponieważ:

„Life is hard by the yard, but by the inch life’s a cinch.” – Wolfgang Mieder

Musisz więc stawiać cele i zadania (zadanie = część celu przeznaczona do realizacji), które doprowadzą cię tam, gdzie chcesz.
Jeśli nie będziesz wyznaczał sobie dobrych celów – życie wyznaczy te cele za ciebie. Innymi słowy, – jeśli nie będziesz miał w życiu celów – będziesz pracował dla kogoś, kto te cele ma i je realizuje.
Wyznaczanie celów może również dać twojemu życiu nowego, lepszego znaczenia. Może się okazać, że któregoś dnia twój cel stanie się celem twojego życia.

„Okazuje się, że najwyraźniej jedyne 3% osób dorosłych spisało swoje cele i plany, ale to właściwie Ci ludzie zarabiają więcej niż pozostałe 97% osób razem wziętych” – Brian Tracy

Zastanawia mnie jedno – czemu nie uczono nas w szkole tak o sile wyznaczania celów? Pomijając studia (na których to nie zawsze porusza się tą kwestię) – stawianie sobie celów powinno być dla każdego z nas sposobem na życie. Co gorsza – niewiele ludzi przez całe życie stawia sobie cele, które realizują. Są to przede wszystkim ludzie sukcesu i sportowcy. Ludzie przeważnie boją się zawieść siebie, znajomych i rodzinę. Jest to również powód, dlaczego nie próbują. Pomyśl o słowach Thomasa Edisona:

I have not failed 10,000 times. I have successfully found 10,000 ways that will not work.” – Thomas Edison.

Taką zasadę również wyznają ludzie sukcesu. Robert Kiyosaki w swoich wykładach mówi „Fail as many Times as you can”. Pierwsze biznesu zawsze są ciężkie i tylko na porażkach możemy nauczyć się najwięcej.
Wyznaczanie celów jest bardzo proste i proszę Ciebie – jeśli nigdy nie stawiałeś przed sobą celów – zrób to teraz! Jeśli już miałeś swoje cele i do nich dążysz, zweryfikuj je z moim podejściem i… gratuluję!
Zapewniam cię! Wspaniałe rzeczy czekają przed tobą, kiedy zapiszesz i zaczniesz realizować swoje cele. W książce „Sekret” autorzy mówią o potędze umysłu. Jeśli czegoś naprawdę chcesz – jesteś w stanie osiągnąć każdy, nawet najtrudniejszy cel. Twoja podświadomość będzie działać wciąż kierując cię na drogę do realizacji marzeń.

„Cokolwiek pocznie się w umyśle człowieka i wzbudzi jego wiarę, może zostać osiągnięte.” – Napoleon Hill.

Odkryj i zastosuj siłę wyznaczania celów

Wyznaczenie celów automatycznie zwiększy pewność siebie i poszerzy perspektywę na wiele rzeczy. Kiedy wiesz w jakim kierunku zmierzasz – dostrzegasz wokół siebie wiele więcej rzeczy ważnych dla Ciebie. Kiedy np. jesteś kreatywną osobą i chcesz stworzyć innowacyjną rzecz, każdy detal będzie dla Ciebie inspiracją, a podświadomość połączy wszystko w całość – jak puzzle.

“Creativity is just connecting things. When you ask creative people how they did something, they feel a little guilty because they didn’t really do it, they just saw something. It seemed obvious to them after a while.” – Steve Jobs

Przez wiele lat napisano setki książek traktujących o mocy wyznaczania celów. Szczególnie polecam książke Tony’ego Robbinsa „Unleash the Power Within” i „Awaken the Giant Within”. Autorzy zgadzają się ze sobą, że wyznaczanie celów jest potężnym narzędziem do pozytywnej zmiany.
Jeśli chcesz dołączyć do ludzi sukcesu – wyznacz krótko, średnio i długoterminowe cele i realizuj je. Setki milionerów i znanych person na świecie nie może się mylić. Wyznacz jasny, czytelny cel zgodnie z zasadami SMART i pamiętaj – cel jest tylko Twój i dla Ciebie. Od Ciebie zależy, jak go zapiszesz i w jaki sposób go zrealizujesz. Ważne jest to, abyś to Ty go wyznaczył i zapisał. Pisanie ma duże znaczenie – pozwala skupić się na danym celu i bardziej go zapamiętasz. Po zapisaniu przemyśl strategię, w jaki sposób będziesz realizował poszczególne zadania. Nie zapominaj o celach – pracuj nad nimi codziennie aż dojdziesz tam, gdzie chcesz.
Siła wyznaczania i realizowania celów przemieni Twoje życie w fascynującą przygodę. Dokonaj wyboru.
Zacznij teraz i nie odwracaj się za siebie. Od dziś staniesz się człowiekiem sukcesu.
Zadaj sobie pytanie: co mógłbym osiągnąć w ciągu 90 dni, jeśli chciałbym osiągnąć cel tak bardzo jak chęć wzięcia oddechu. Nie mam wątpliwości, że sam siebie zadziwiasz w tym momencie. Przez następne 2 tygodnie (na początek) skup się na realizacji celów i zobaczysz, jak wiele zmienisz w swoim życiu. Chodzi przede wszystkim o stworzenie w sobie nawyku do działania i pamiętania o celach.

Twoje cele

Tworzenie celów jest procesem kreatywnym. Kreatywność budzi się w Tobie w każdym momencie, kiedy jesteś zafascynowany ideą. Dlatego usiądź wygodnie i stwórz sprzyjające dla siebie środowisko (pełne skupienie lub ulubiona muzyka – to Twój moment). Zacznij od pytania.
Weź czystą kartkę i zapytaj siebie, jak dojść do celu? Polecam, aby na początku był to cel średnioterminowy (do 5 lat w przód). Jeśli chcesz rozkręcić biznes, napisz: „W jaki sposób do mogę rozkręcić własny biznes do określonego czasu (np. do 10 kwietnia 2016 roku)?” Następnie, poczuj przypływ energii i zapisz wszystkie możliwe odpowiedzi na pytania (minimum 20 odpowiedzi). Każdy pomysł jest dobry, nie neguj kreatywności. Napisz wszystko, co podsuwa Tobie umysł. Kiedy to już zrobisz, wybierz jedną z odpowiedzi i zacznij nad nią pracować. Zacznij od razu. Cel stanie się realny tylko, kiedy nad nim pracujesz. Każdy – nawet najmniejszy krok będzie sukcesem w drabinie do doskonałości. Wykonuj tyle kroków ile możesz każdego dnia.
Pamiętaj o systematyczności. Załóż się ze sobą – będziesz codziennie poczynał kroki w kierunku realizowania celów – nie ważne, co się stanie tego dnia! To jest jak ze sportem, – jeśli chcesz mieć znakomitą kondycję biegaj lub ćwicz codziennie. Jeśli pada deszcz – kogo to obchodzi? Do dzieła, biegnij!
W następnym poście postaram się przybliżyć od siebie, na co zwracać uwagę podczas tworzenia i realizacji celów, oraz opiszę swoje doświadczenia na temat pozytywnego wpływu wyznaczania celów na moje życie. Zachęcam do komentowania 🙂
Wersja angielska dostępna na FinancialGoal.eu

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Drukuj
 • Flaker
 • Twitter
 • Śledzik
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook